Trump: Strůjce útoku na americký torpédoborec byl zabit. Nikdy nezastavíme boj proti islámskému terorismu

Americký prezident Donald Trump v neděli na twitteru potvrdil, že při leteckém úderu v Jemenu byl zabit jeden ze strůjců útoku proti americkému torpédoborci USS Cole v roce 2000 Džamál Badáví. K atentátu se tehdy přihlásila teroristická síť Al-Káida.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Džamál Badáví, jeden ze strůjců útoku proti americkému torpédoborci USS Cole v roce 2000 | Foto: Khaled Abdullah KA | Zdroj: Reuters

Podle amerického velení se nálet na cíl v provincii Maríb na východě Jemenu uskutečnil již 1. ledna. Badáví byl za útok v Adenu z října roku 2000, při kterém zahynulo 17 amerických námořníků, odsouzen k trestu smrti, následně mu byl trest snížen.

Spojené státy podnikly nálet v Jemenu. Terčem byl strůjce útoku na torpédoborec USS Cole

Číst článek

Z věznice v Jemenu ale radikál dvakrát uprchl, poprvé v roce 2003 a podruhé v roce 2006. Za informace vedoucí k jeho zadržení byla vypsána odměna pět milionů dolarů (113 milionů Kč).

O náletu, jehož cílem byl Badáví, Washington informoval v úterý, výsledky byly ale dosud vyhodnocovány.

„Naše úžasná armáda docílila spravedlnosti pro hrdiny a zraněné ze zbabělého útoku na USS Cole,“ napsal Trump na twitteru. „Naše práce proti Al-Káidě pokračuje. Nikdy nezastavíme náš boj proti radikálnímu islámskému terorismu!“ doplnil.

Torpédoborec USS Cole 12. října 2000 v přístavu Aden čerpal pohonné hmoty, když do něho najel člun naložený stovkami kilogramů výbušnin. Kromě dvou útočníků zahynulo 17 námořníků a 38 jich utrpělo zranění. Badáví údajně obstaral v Saúdské Arábii člun později použitý k útoku a zajistil jeho přepravu do adenského přístavu.

Our GREAT MILITARY has delivered justice for the heroes lost and wounded in the cowardly attack on the USS Cole. We have just killed the leader of that attack, Jamal al-Badawi. Our work against al Qaeda continues. We will never stop in our fight against Radical Islamic Terrorism!

16:27 – 06. 01. 2019

18703 103558

Archivní fotografie torpédoborce USS Cole, do kterého 12. října 2000 najel v jemenském přístavu Aden člun naložený stovkami kilogramů výbušnin. | Zdroj: Reuters

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme