V Jemenu jsou tajné věznice, ve kterých mučí lidi. Podílejí se na tom i Američané, tvrdí AP

V Jemenu existují tajné věznice, v nichž jsou lidé mučeni. Podle zdrojů agentury AP se z nich nevrátily stovky osob. Agentura své tvrzení opírá o výpovědi bývalých vězňů, jemenských představitelů a právníků.

Saná / Jemen Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nálety zasáhly hotel severně od jemenského hlavního města Saná. Ilustrační foto. | Zdroj: Reuters

Podle těchto zdrojů věznice řídí Spojené arabské emiráty (SAE), které jsou součástí arabské koalice zapojené do jemenských bojů. Lidé se do věznic dostali při honbě za členy teroristické sítě Al-Káida. Výslechy některých zatčených údajně provádějí Američané. Pentagon popřel, že se američtí vojáci podílejí v Jemenu na týrání ve věznicích.

Právníci, s nimiž hovořila AP, ale soudí, že Američané mohou porušovat mezinárodní dohodu zakazující mučení. Za spoluúčast se považuje i získání tajných informací z výslechů, při nichž se mučení dopustil někdo jiný.

V Jemenu hrozí hladomor 'biblických rozměrů', varuje OSN. Ohrožuje 17 milionů lidí

Číst článek

Agentura AP má informace, že v jižním Jemenu je nejméně 18 tajných zařízení spravovaných buď SAE, nebo jemenskými vojáky, kteří prošli výcvikem v SAE. Věznice jsou uvnitř vojenských základen, v přístavech, na letištích, v soukromých domech i v jednom nočním klubu. Někteří zatčení byli převezeni na základnu SAE v Eritreji.

Jemenská válka, která si vyžádala na 10 000 obětí, začala v roce 2014. USA do té doby pomáhaly jemenské vládě v operacích proti Al-Káidě z Arabského poloostrova, která měla hlavní stan právě v Jemenu.

V současných bojích se Američané zaměřují na operace s pomocí bezpilotních letadel a tažení proti Al-Káidě je omezeno. Americký prezident Donald Trump v lednu nařídil útok na shromáždění radikálů. Operace ale nebyla dobře připravena a přišlo při ní o život také mnoho civilistů. Američané měli tři raněné. Bílý dům operaci přesto hodnotil jako úspěšnou, jejím cílem prý bylo získat tajné informace.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme