Senát USA schválil ukončení podpory Saudské Arábie v jemenské válce. Rozhodnutí musí potvrdit sněmovna

Americký Senát ve čtvrtek schválil rezoluci, která doporučuje ukončit americkou vojenskou pomoc Saúdské Arábii v jemenské občanské válce. Senátoři také jednomyslně podpořili rezoluci, kterou uznali saúdského korunního prince Muhammada bin Salmána odpovědným za říjnovou vraždu saúdskoarabského novináře Džamála Chášukdžího.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Budova amerického Kongresu (Ilustrační foto) | Foto: Tom Thal (Flickr.com) | Zdroj: CC BY 2.0

Podle agentury Reuters bylo čtvrteční hlasování o ukončení podpory Rijádu v jemenské občanské válce spíše symbolické. Aby rezoluce nabyla síly zákona, musí ji nyní schválit i Sněmovna reprezentantů. Republikánští poslanci, kteří mají ve sněmovně většinu, však doposud blokovali jakýkoliv návrh namířený proti Saúdské Arábii.

Podezřelé z vraždy Chášukdžího Turecku nevydáme, řekl saúdský ministr zahraničí

Číst článek

Chášukdží byl zavražděn při návštěvě saúdskoarabského konzulátu v Istanbulu 2. října. Rijád odmítá, že korunní princ dal k vraždě pokyn. O možné odpovědnosti dědice trůnu ale hovořily jak zdroje v Turecku, tak údajně i americká Ústřední zpravodajská služba (CIA).

Americký prezident Donald Trump dříve uvedl, že USA zůstanou neochvějným partnerem Saúdské Arábie, i kdyby se ukázalo, že v pozadí vraždy saúdskoarabského novináře je skutečně Muhammad bin Salmán.

Saúdská Arábie stojí v čele koalice, která od roku 2015 pomáhá jemenským vládním vojskům v boji proti šíitským povstalcům podporovaným Íránem. Konflikt si od svého začátku v roce 2015 již vyžádal přes 8700 lidských životů.

Pro ukončení vojenské pomoci Rijádu ve čtvrtek ve stočlenné horní komoře amerického Kongresu hlasovalo 56 senátorů, proti jich bylo 41. Návrh podpořilo i sedm republikánských senátorů.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme