Dopady stávky v Lufthanse budou přetrvávat až do nočních hodin

Stávka palubního personálu letecké společnosti Lufthansa postihla i cestující na lince mezi Frankfurtem nad Mohanem a Prahou. Musely být zrušeny čtyři lety. Cestující, kteří měli zamluvené letenky, by měli zkontaktovat přímo Lufthansu. Podrobné informace lze najít na stránkách aerolinek. Protest by měl skončit ve 13 hodin, dopady stávky ale budou na evropských letištích znatelné do pozdních nočních hodin.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stávka zaměstnanců Lufthansy

Stávka zaměstnanců Lufthansy | Zdroj: Reuters

Situace na Frankfurtském letišti se několik desítek minut před plánovaným koncem stávky dramatizuje.

„Během dopoledne bylo zrušeno přes 120 letů, ale v tuto chvíli musely být zrušeny všechny lety mířící do Frankfurtu, protože na letištní ploše začíná být velmi těsno. Není kam přistávající letadla zaparkovat,“ uvedla krátce po poledni na Radiožurnálu Berlínská zpravodajka ČRo Klára Stejskalová.

Přehrát

00:00 / 00:00

O aktuální situaci na letišti ve Frankfurtu mluvila po 12. hodině na Radiožurnálu berlínská zpravodajka ČRo Klára Stejskalová

„I když stávka ve 13 hodin skončí, dopady budou přetrvávat až do pozdních nočních hodin. Výpadky letů se projevují i na dalších německých letištích,“ dodala Stejskalová.

Odbory si dopad stávky pochvalují. Šéf UFO zastupující palubní personál nevyloučil, že k dalšímu protestu může dojít i o víkendu.

Dopady i na lety do Prahy

„V souvislosti se stávkou ve společnosti Lufthansa byly zrušeny čtyři lety. Dva přílety z Frankfurtu a dva odlety. Přílety v 9.05 a 11.25, odlety v 9.50 a ve 12.10,“ uvedla mluvčí Letiště Praha Eva Krejčí.

Letecká společnost se snaží o cestující postarat a snaží se najít jim co nejrychleji náhradní spojení. Na prvním místě by to mělo být na lince dopravce, který létá na stejné lince, mezi Prahou a Frankfurtem jsou to ještě ČSA.

Konkurenční boj jde přitom stranou, zájem dopravit cestujícího s co nejmenším zpožděním je na prvním místě a letecké společnosti si v tom vycházejí vstříc.

Přehrát

00:00 / 00:00

O právech cestujících, kterým byl kvůli stávce zrušen let, mluvil na Radiožurnálu Jaroslav Skalický

Takových možností ale není moc, a tak aerolinky musí hledat spojení s nějakým přestupem. Tady už dávají přednost společnosti, která je ve stejné letecké alianci. V případě Lufthansy je to aliance Star, let oklikou z Prahy do Frankfurtu se tedy nabízí přes Brusel se společností Brussels Airlines, případně přes Curych se společností Swiss. Přesměrování je samozřejmě zdarma, cestující letí za stejné peníze, které už zaplatil, a nedoplácí, ani když třeba místo ekonomické třídy dostane místo v byznys třídě.

Nárok na kompenzace

Pokud se společnosti podaří najít náhradní spojení a dopraví cestujícího do cílového místa nejpozději dvě hodiny po plánovaném čase příletu, nárok na kompenzace nemá. Pokud je ta doba delší, letecká společnost musí už na letišti před opožděným odletem poskytnout občerstvení, a možnost komunikace, například dva telefonní hovory.

Stávka v Lufthanse za vyšší platy má trvat až do 13 hodin, zruší se stovky letů

Číst článek

Dopravce má také povinnost vyplatit finanční náhrady, které začínají na částce 250 eur v případě zpoždění přes dvě hodiny a letu na vzdálenost do 1500 kilometrů a pak se stupňují. Pravidla pro vyplácení kompenzací určuje nařízení Evropského parlamentu z roku 2004, informace a formuláře na jejich vymáhání jsou k dispozici mimo jiné i na webových stránkách české obchodní inspekce a Evropského spotřebitelského centra.

Odbory v Lufthanse požadují zvýšení platů o 5 procent, vedení Lufthansy je ochotno přistoupit na 3,5 procenta. Odborový svaz zastupuje 18 tisíc letušek a stewardů. Mzdová vyjednávání se táhnou už rok, teď k nim přistupuje navíc ještě problém s propouštěním. Lufthansa propouští 3500 ze 117 000 zaměstnanců. Je to součást razantního plánu snižování nákladů. Lufthansa si chce udržet ziskovost, tu ale ohrožují vysoké ceny pohonných hmot a vysoká konkurence na trhu.

Klára Stejskalová, Jaroslav Skalický, Tereza Janouškovcová Bartůňková, pir Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme