Drama v moskevském divadle pokračuje

Čečenští teroristé od středečního večera zadržují v moskevském Divadelním středisku na Dubrovce několik stovek rukojmí a hrozí, že každou hodinu popraví deset lidí, pokud nebudou splněny jejich požadavky. Žádají, aby Rusko zastavilo válku v Čečensku; Moskva na to má sedm dní. Z budovy divadla bylo vyneseno tělo jedné mrtvé ženy, kterou Čečenci zastřelili při pokusu o útěk. Během dne bylo také z divadla slyšet několik explozí. Zřejmě šlo o střelbu z granátometu, kterou se teroristé snažili zmařit útěk dvou zadržovaných dívek.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

drama v Moskvě | Foto: ČTK/AP

Zabití jednoho rukojmí potvrdil mluvčí Federální bezpečnostní služby Sergej Ignatčenkov. Podle dosavadních informací jde o ženu ve věku asi 22 až 25 let. Její tělo vynesli z budovy dva jordánští lékaři. Byla zabita výstřelem do hrudi, a to hned včera večer, když se pokusila o útěk. Údajně jí zastřelila jedna z žen, které jsou mezi teroristy. Podle podvečerních zpráv útočníci zahájili palbu po dvou dalších dívkách, kterým se však pokus o útěk zdařil.

Herec Josif Kobzon a poslankyně Irina Chakamadová, kteří se setkali se členy komanda, uvedli, že Čečenci už nechtějí propustit na svobodu žádného ze zadržovaných návštěvníků divadla. Navrhují ale, že vymění 50 lidí za promoskevského šéfa čečenské administrativy Achmada Kadyrova. Ten už dorazil k obsazenému divadlu.

V budově, kde teroristé rozmístili výbušniny, je stále vězněno asi 700 osob, mezi nimi 75 cizinců, kteří ve středu večer přišli shlédnout populární muzikál Nord-Ost. Několik herců, hudebníků a členů personálu bylo propuštěno. Původní slib o propuštění všech cizinců však čečenští ozbrojenci nesplnili, neboť prý nebyly respektovány předběžné dohody.

Ruské úřady prý nabízejí únoscům z moskevského divadla odchod do třetí země. Čečenský politik a někdejší předseda ruského parlamentu Chasbulatov prohlásil, že se na něj obrátil krizový štáb, aby tuto nabídku Čečencům tlumočil. Čečenské komando ale hodlá zastřelit každou hodinu deset rukojmích, pokud nebudou splněny jejich požadavky. Podle předchozích zpráv ozbrojenci vpustili do obsazené budovy zástupce Červeného kříže, ruského poslance a britského novináře listu Sunday Times. Ti by měli s únosci jednat o jejich požadavcích.

Asi čtyřicet až padesát maskovaných čečenských ozbrojenců obsadilo včera večer divadlo, ve kterém se hrál populární muzikál. Zajali 800 až 1000 lidí a chtějí jediné: zastavení války v Čečensku. Mezi ozbrojenci jsou i ženy, které si zakrývají tvář čadory. Útočníci hrozí tím, že pokud ruské síly proti nim podniknou útok, vyhodí budovu do vzduchu. Oznámili, že jsou odhodláni pro svou věc zemřít.

S útočníky se pokusil vést rozhovory poslanec Státní dumy Aslanbek Aslachanov, který je etnický Čečenec, avšak neúspěšně. Ozbrojenci šli údajně v noci spát a situaci si vzaly na starost ženy, které jsou mezi nimi. Jde údajně o vdovy po zabitých čečenských povstalcích.

Podle prvních zpráv policie mělo být asi 180 rukojmí od začátku útoku propuštěno - hlavně Gruzinci, muslimové a cizinci, část dětí a těhotné ženy.

Teroristé se údajně chystají předat cizince, kteří byli v divadle, západním diplomatům. Jeden svědek stanici CNN však potvrdil, že několik cizinců už mohlo být propuštěno. "Podle všeho mohly být děti propuštěny. Myslím si, ale nejsem si úplně jist, že všichni cizinci, kteří ukázali pas, mohli také budovu opustit. Ostatní jsou drženi uvnitř. Já sám jsem vyskočil oknem ve třetím patře."

Rukojmí, kteří jsou v sále, mohou telefonovat mobilními telefony.

Podle informací konzulárního úřadu české ambasády v Moskvě není mezi zadrženými rukojmími žádný český občan. Potvrzuje to tisková atašé našeho zastupitelského úřadu Zdeňka Pavlovičová: "České velvyslanectví samozřejmě kontaktovalo Český dům, kde by mohli být ubytováni čeští občané, kteří by se zúčastnili včerejšího představení. Podle informací, které jsme získali, tak ani Český dům nám nepotvrdil možnost, že by někdo z českých občanů mohl být mezi zajatými občany v divadle."

Dění v Divadelním středisku na Dubrovce sledovala v průběhu noci a dnešního rána zpravodajka australské televize Jill Colganová. Před malou chvílí nám řekla: "Ruský zástupce pro styk s velvyslanectvími nám řekl, že do krizového centra byli povoláni zástupci vícero zemí. V divadle je totiž zadržováno 62 cizích státních příslušníků. To jenom zdůrazňuje skutečnost, že jde o ten nejtroufalejší útok, jaký byl kdy proveden v samotném srdci Ruska. Nejde tu o vojenský, policejní ani vládní cíl, ale o tzv. měkký civilní cíl. A z toho, co říkají na místě zástupci ruských bezpečnostních sil, je znát, že vláda je doslova rozzuřena. "

Kdo jsou lidé, kteří obsadili moskevské divadlo, vysvětluje publicista Jan Petránek. "Barejevovci to jsou tři skupiny a ten Arbi Barajev, který je nejproslulejší, ten už asi není mezi živými, ale jeho bratři a bratranci, těch je několik. To jsou lidé, kteří si počínali nesmírně krutě i vůči čečenskému obyvatelstvu. Mučili Čečence, své vlastní lidi pro tzv. kolaboraci s Ruskem."

Jaromír Štětina z agentury Epicentrum v Otázce dne Radiožurnálu řekl, že tuto situaci bylo možné předvídat. "Já se dokonce divím, že nenastala dříve. V okamžiku, kdy po 11. září celý svět zapomněl na čečenský problém, se ruský státní teror tak zesílil, že ta zoufalost gerilových čečenských bojovníků zesílila na více než dvojnásobek . Myslím si, že je to výsledek toho, co ruské ozbrojené síly dělají s mlčenlivým souhlasem světa v Čečensku.

Útočníci hrozí tím, že pokud ruské síly proti nim podniknou útok, vyhodí budovu do vzduchu. Podle dosavadních informací ale ruské bezpečnostní síly nezaútočí na divadlo, pokud povstalci nezačnou zadržované lidi vraždit. Všechno nasvědčuje tomu, že se ruské orgány připravují na dlouhé "obléhání" kulturního domu a vyjednávání s komandem. Prezident Vladimir Putin zrušil chystanou cestu do Berlína a Lisabonu a zůstává doma. Podle jeho slov byla akce čečenských ozbrojenců naplánována v zahraničních teroristických centrech.

Zajetí rukojmí v Moskvě odsoudila Rada bezpečnosti OSN i Spojené státy. Američané také Rusku nabídli pomoc, pokud jí bude třeba. I když se Spojené státy v minulosti zdráhaly nazývat čečenské bojovníky teroristy, teď oznámily, že neexistují žádné příčiny nebo národní aspirace, které by zajetí nevinných rukojmí ospravedlňovaly. Podle šéfa americké diplomacie Colina Powela jde o tragickou situaci, která opětovně ukazuje, v jakém světě žijeme. Spojené státy jsou pro vyřešení incidentu pokojnou cestou.

Markéta Kaclová, Jiří Hošek, Pavla Kvapilová, Marika Táborská, Karel Hanzelka, Denisa Novotná, Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme