Druhá porážka vlády ve Sněmovně lordů. Závěrečnou dohodu o brexitu musí potvrdit parlament

Druhou porážku ohledně podoby zákona o zahájení brexitu utrpěla ve Sněmovně lordů britská vláda. Horní komora parlamentu schválila dodatek, podle kterého musejí závěrečnou dohodu o odchodu Británie z EU potvrdit obě komory londýnského parlamentu. Vláda Theresy Mayové něco takového odmítá.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Britská premiérka Theresa Mayová | Zdroj: Reuters

Sněmovna lordů nově požaduje, aby parlament schvaloval i konečné dohody země s EU. Minulý týden také navzdory odporu konzervativního kabinetu schválila horní komora dodatek o garanci práv občanů EU po brexitu.

Kvůli dodatkům se musí text vrátit do poslanecké sněmovny a hrozí zpoždění zahájení jednání Britů s Bruselem. Britská premiérka totiž nemusí stihnout aktivovat článek 50 Lisabonské smlouvy do konce března. Podle některých britských zdrojů přitom Mayová doufala, že se tak stane už na čtvrtečním summitu EU v Bruselu. Návrat návrhu zákona o brexitu k novému projednání v dolní komoře to ale znemožňuje.

Sněmovna lordů schválila dodatek k zákonu o brexitu. Může zbrzdit odchod Británie z EU

Číst článek

Vláda si původně představovala, že smlouvu oběma komorám skutečně předloží, ale že půjde o hlasování podle hesla „ber, nebo nech ležet.“ Dodatek ve schválené podobě znamená parlamentní právo veta ohledně výsledků oficiálních jednání o brexitu.

Bývalý místopředseda vlády, konzervativec lord Heseltine, schválení dodatku obhajoval slovy, že vyjednávací mandát pro britskou vládu nemůže být časově neomezený a pokrývat všechny možné okolnosti. Vláda Theresy Mayové uvedla, že vyvine maximální úsilí, aby Dolní sněmovna odhlasovala zákon v jeho původní podobě, a tedy bez dvou dodatků.

Na úterní hlasování, v němž dodatek podpořilo 366 lordů a 268 bylo proti, reagoval ministr pro brexit David Davis prohlášením, že vláda se v dolní komoře pokusí oba dodatky zrušit. Kabinet má ve Sněmovně lordů menšinu, v poslanecké sněmovně, která text zákona již schválila v navržené podobě, ale disponuje většinou hlasů.

Martin Dorazín, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme