Dva dny před začátkem nového příměří boje na východě Ukrajiny nepolevují

V neděli má na východě Ukrajiny vstoupit v platnost nové příměří a znepřátelené strany by měly ze zóny konfliktu stáhnout těžké zbraně. Boje ale zatím pokračují. Těžké ostřelování hlásí z východního předměstí Luhansku, z okolí Debalceva a Doněcku.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ukrajinské ozrbojené síly nedaleko město Debalceve

Ukrajinské ozrbojené síly nedaleko město Debalceve | Zdroj: Reuters

Nezákonné ozbrojené formace provedly v uplynulých 24 hodinách 111 útoků na ukrajinské pozice, oznámil Vladislav Selezňov ze štábu takzvané protiteroristické operace.

Podle informací ukrajinského ministerstva obrany chtějí proruští separatisté ještě před obnovením příměří získat maximální území výhodu - město Debalceve a přístav Mariupol u Azovského moře.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na východě Ukrajiny pokračují těžké boje. Z Mariupolu o nich informoval zpravodaj Martin Dorazín

Vedení takzvané Doněcké lidové republiky tyto zprávy popřelo. Jeden z vojenských velitelů povstalců Eduard Pasurin naopak obvinil ukrajinskou stranu z porušování příměří, které ještě ani nezačalo.

Dnešní boje si vyžádaly několik desítek obětí mezi vojáky i civilisty. Například ve městě Artěmivsk, který je blízko frontové linie a kontroluje ho kyjevská vláda, zabila raketa na školním dvoře dítě a dva dospělé.

Dohodu o příměří a mírovém urovnání konfliktu vyjednali ve čtvrtek v Minsku vůdcové Německa, Francie, Ruska a Ukrajiny Angela Merkelová, François Hollande, Vladimir Putin a Petro Porošenko.

PŘEHLEDNĚ: Základní body dohody o ukončení bojů na východě Ukrajiny

Číst článek

Všichni čtyři by měli spolu telefonicky jednat po sobotní půlnoci, kdy by na východní Ukrajině mělo začít platit příměří.

Podle Porošenka úmluvy sice dávají naději, že konflikt v Donbasu přejde od válčení k politickému urovnání, ukrajinský prezident nicméně varoval před planými nadějemi.

„K míru máme ještě převelice daleko, ani nikdo není pevně přesvědčen o tom, že mírové podmínky, pod které jsme se podepsali v Minsku, se budou striktně plnit," prohlásil Porošenko během návštěvy výcvikového střediska.

Pokud v neděli v Donbasu nezavládne klid zbraní, Ukrajina podle prezidenta požádá o svolání mimořádného summitu Evropské unie.

Vojenská situace na východě Ukrajiny (10. února 2015) | Foto: ČTK

Martin Dorazín, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme