Ekologická katastrofa v Maďarsku se šíří, v Dunaji hynou ryby
Maďaři dál bojují s ekologickou katastrofou na severu země. Toxická látka, která unikla při protržení nádrže hliníkárny ve městě Ajka, se už dostala i do hlavního koryta Dunaje. Večer tam našli první mrtvé ryby.
Pitná voda zatím ohrožená není, kvalita vody se ve studních kontroluje každé dvě hodiny. Znečištění toků se ale posouvá dál – řeka Marcal je úplně bez života a v Rábě a také v Mošoňském rameni Dunaje je koncentrace zásadité látky stále vysoká a nedaří se ji rychle neutralizovat.
Ředitel odboru environmentálních rizik na ministerstvu životního prostředí Karel Bláha
Podle Karla Bláhy, který na českém ministerstvu životního prostředí vede odbor environmentálních rizik, teče v Dunaji tak obrovské množství vody, že už k nějaké částečné neutralizaci přirozenou cestou došlo. „Pokud ale hynou ryby, tak ten efekt není velký,“ říká Bláha.
Odkaliště tohoto typu doprovázejí podle něj velmi často těžbu kovů a nebezpečí úniku odpadu tam existuje vždy. „Podobné nádrže jsou vždy zdrojem obav a čas od času kal unikne i když ne v takovém rozsahu jako teď v Maďarsku,“ potvrdil Bláha.
Kvalitu vody s obavami sledují i další země, kterými Dunaje protéká. Připravují se například v Chorvatsku a Srbsko. Rumunsko očekává kontaminovanou vodu v sobotu večer.
Maďarsku by mohlo pomoci sousední Slovensko, pokud by pustilo do hlavního koryta Dunaje více vody. Kohoutek drží v Čunově a většina vody jde přes derivační kanál na výrobu energie v Gabčíkově.
Pomoc proudí z celé země
Místo katastrofy dnes nečekaně navštívil premiér Viktor Orbán. Nejvíce zničenou vesnici navrhuje úplně zlikvidovat. Podle něj je třeba postavit novou čtvrť a starou ponechat jako memento. Orbán také uvedl, že je zřejmé, že za havárií stojí lidská chyba.
Jak přímo z nejvíce zasažené oblasti informoval zpravodaj České televize Ladislav Kerekeš, situace na místě je stále neutěšená, lidé chodí bezradně okolo svých příbytků a většinou přišli o celý svůj majetek. Další odešli k příbuzným a už se nikdy nechtějí vrátit.
Katastrofa vyvolala v Maďarsku obrovskou vlnu solidarity. Do oblasti míří humanitární pomoc z celé země i ze zahraničí. Hlásí se dobrovolníci, kteří jsou ochotní v postižených oblastech pomoci.
Před veřejnost poprvé předstoupil generální ředitel hliníkárenské společnosti MAL s tím, že zatím nebudou zveřejňovat žádné informace. Řekl sice, že mají určité indicie, jak k nehodě mohlo dojít, ale dokud nebudou hotové všechny expertízy, tak se k tomu nevyjádří. Sdílnější nebyla ani policie.
Na milion kubických metrů toxického kalu uniklo z odkalovací laguny u hliníkárny ve městě Ajka v pondělí. Jedovaté bahno zaplavilo oblast o rozloze čtyřiceti kilometrů čtverečních. Zahynuli nejméně čtyři lidé, včetně dvou dětí. Přibližně devadesát osob bylo hospitalizováno s chemickými popáleninami.
Podle maďarského ministerstva životního prostředí potrvá odstranění následků katastrofy nejméně rok a bude vyžadovat technickou a finanční pomoc Evropské unie.