Estonsko omezuje vstup Rusům, méně víz jim bude vydávat taky Finsko

Do zemí Evropské unie se Rusové sice už nedostanou přímými lety a část států jim kvůli invazi na Ukrajinu rovnou přestala vydávat víza. I tak ale stále do unijní sedmadvacítky směřuje řada z nich přes sousední země. Estonsko coby jedna z nich teď přestává pouštět Rusy se schengenskými vízy, která samo vydalo.

Tallin/Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hraniční most vedoucí z Estonska do Ruska v estonském městě Narva

Hraniční most vedoucí z Estonska do Ruska v estonském městě Narva | Foto: Kay Nietfeld/DPA | Zdroj: Profimedia

Přestože státy Evropské unie kvůli ruské invazi na Ukrajinu přerušily s Ruskem přímé lety, Rusové dál směřují pozemní cestou do sousedních unijních zemí na dovolenou nebo na nákupy anebo z nich pokračují dál do Evropy. Estonsko jim od čtvrtka takové návštěvy omezí.

Tank i další sovětské pomníky. Estonsko odstraňuje symboly okupace, čelí ale odporu tamních Rusů

Číst článek

„Právo EU dokonce umožňuje zakázat vlastním občanům vstup do určitých členských států. Všichni si pamatujeme, jak země nejen že uzavřely vnější hranice EU, ale i ty vnitřní,“ argumentoval estonský ministr zahraničí Urmas Reinsalu.

„Zakládající smlouva EU stanuje možné výjimky za účelem zajištění veřejného pořádku, bezpečnosti, což je tento případ, ale také s ohledem na veřejné zdraví,“ uvedl. Podle něj počet ruských občanů, kteří vstoupili do Evropské unie ke konci prvního srpnového týdne, dosáhl 850 tisíc. A Estonsko coby sousední stát je pro mnohé z nich prvním vstupním bodem.

Pobaltská země proto od čtvrtka přestala umožňovat vstup Rusům se schengenskými vízy, která sama vydala. Netýká se to ale zatím těch, kteří víza získali od některé jiného státu, který je v schengenském prostoru. Estonská vláda ale avizovala, že chce brzy omezení rozšířit na všechny Rusy, nehledě na to, který stát jim vydal víza.

Do Helsinek autobusem

Vydávání víz Rusům s výjimkou humanitárních případů hned po začátku invaze na Ukrajinu zastavilo Česko. Podobná opatření zavedlo taky Polsko, Litva, Lotyšsko nebo právě Estonsko. Taky Finsko tento týden oznámilo, že od příštího měsíce omezí počet nových víz o 90 procent.

‚Železná lady současnosti.‘ Estonská premiérka Kallasová razí nekompromisní postoj k Rusku

Číst článek

Kromě dovolených a cest za nákupy totiž Rusové v řadě případů používají finská letiště jako odrazový můstek k dalším cestám po Evropské unii v době, kdy přímé lety z Ruska už neexistují. Poté, co se v polovině července uvolnila protiepidemická opatření, mnozí Rusové přejíždějí hranici v autobusech ruských dopravců.

Jednu z nejfrekventovanějších tras představuje ta z Petrohradu, odkud je to do Helsinek zhruba 400 kilometrů.

Pro státy, které s Ruskem sousedí, ovšem to, že samy omezí vydávání nových víz, nápor Rusů na jejich území neřeší. Víza jim totiž vydávají i další členské země Schengenského prostoru a v souladu s principy volného pohybu se pak mohou přesouvat po celém území 22 států Evropské unie a taky Islandu, Lichtenštejnska, Norska a Švýcarska.

Navíc někteří Rusové mají až pětiletá vícevstupová víza vydaná ještě před tím, než část států zavedla omezení pro jejich vydávání. Teoreticky ještě i několik dalších let je tak mohou využívat ke vstupu na území Schengenského prostoru.

O vízech budou jednat ministři zahraničí

Řada států však Rusům víza dál vydává bez plošných omezení, byť třeba v menší míře oproti tomu, jak tomu bylo do letošního února. Důvodem je to, že kvůli vzájemnému vyhošťování diplomatů mají teď evropské zastupitelské úřady v Rusku k dispozici méně lidí, kteří žádosti zpracovávají.

Recept na úspěch Pobaltí? Coby malé země jsou aktivní, napojené na energie i evropskou dopravu

Číst článek

Ruské cestovní kanceláře potvrzují, že schengenská víza i dál vydává například Řecko, Španělsko, Itálie, Maďarsko a další, přestože čekací lhůty mohou být delší než dřív. 

Jednou ze zemí, které se brání plošným omezením vůči Rusům, je Německo. Kancléř Olaf Scholz tento týden prohlásil, že si těžko dovede něco takového představit. Namítal, že z Ruska prchají i lidé, kteří nesouhlasí s tamním režimem a že by měli mít možnost dostat se pryč ze země.

„Všechna rozhodnutí, která přijímáme, by neměla komplikovat opuštění země s cílem dostat se pryč od ruského vedení a ruské diktatury,“ argumentoval německý kancléř.

Připustil ale, že by se o celé věci mělo dál jednat. České předsednictví plánuje otázku vydávání víz Rusům otevřít na nadcházejícím setkání unijních ministrů zahraničí, které se bude konat na konci srpna v Praze.

Před pandemií, za celý rok 2019 získaly schengenské vízum asi 4 miliony Rusů. Pro řadu Rusů teď ale při cestách do vzdálenějších destinací v Evropě představují překážku vyšší ceny. Kvůli zrušení přímých letů, není výjimkou, že musejí absolvovat dva nebo tři navazující lety. Cestování jim komplikují taky výměny valut, ruské platební karty v Evropě už totiž neplatí.

Ivana Milenkovičová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme