USA 0:1 Česko

EU asi zavede ropné embargo vůči Íránu s půlročním odkladem

Evropská unie pravděpodobně nebude uplatňovat ropné embarbo proti Íránu ihned po jeho přijetí. Sedmadvacítka chce embargem potrestat Teherán za jeho jaderný program, o kterém má část světa pochyby, že má mírový cíl.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evropská unie     | Foto: Tiskový servis Evropské komise

O zákazu dovozu íránské ropy mají ministři zahraničí sedmadvacítky rozhodovat 23. ledna. Podle diplomatických zdrojů v Bruselu by se mohlo začít embargo dodržovat až půl roku po jeho schválení.

Prodleva mezi rozhodnutím o uvalení embarga a začátkem jeho uplatňování má chránit evropské spotřebitele. Na ropě z Íránu jsou totiž značně závislé tři jihoevropské země s velkými hospodářskými problémy. Výpadek v dodávkách ropy by je ještě více poškodil.

Například Řecko dováží čtvrtinu své spotřeby ropy z Íránu. Pro Itálii znamená íránská ropa 13 procent její spotřeby a pro Španělsko 10 procent. Půlroční odklad embarga jim má umožnit přeorientovat se na jiné dodavatele.

Podle informací z diplomatických kruhů by se také nemělo embargo vztahovat na splácení íránských dluhů vůči evropským subjektům právě prostřednictvím dodávek ropy.

Pavel Novák, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme