EU začala budovat svůj navigační systém

Evropa začala budovat svůj vlastní satelitní navigační systém Galileo. Dnes brzy ráno úspěšně odstartovala z kosmodromu Bajkonur ruská raketa a vynesla na oběžnou dráhu první družici, která bude systém tvořit. Satelit je zatím jenom zkušební. Význam dnešního startu projektu Galileo je ale podle odborníků veliký pro celý kontinent.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nákres jedné z družic systému Galileo | Zdroj: ČTK

Zatím existují globální navigační systémy dva - americký, označovaný zkratkou GPS, a méně známý ruský GLONAS. Oba dva ale vznikly pro vojenské účely, a když na to přijde, Američané mohou ten svůj zatím nejrozšířenější syrém GPS, obrazně řečeno, vypnout.

Galileo je společný, čistě civilní projekt Evropské unie a Evropské vesmírné agentury. Jeho cílem je zbavit Evropu právě zmíněné závislosti na americké technologii. I proto tomu přikládají zúčastněné země velký politický význam. Celkem bude stát Galileo necelé čtyři miliardy eur a tvořit ho mají tři desítky družic.

Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme