Experti NATO: vojenská akce bude rozsáhlá

Vojenský zásah proti iniciátorům teroristických útoků se podle expertů Severoatlantické aliance zřejmě neomezí jen na letecké údery. Vojenští odborníci v NATO podle zpravodaje Českého rozhlasu Milana Fridricha tvrdí, že zničení teroristické sítě na Středním a Blízkém východě si vyžádá pozemní operaci.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Washington je na podobné akce vybavený - má letadlové lodě, velkokapacitní letouny a speciální oddíly. Přesto ale Pentagon požádá některé spojence o pomoc, zvláště Francii a Velkou Británii. Tyto dvě země mají jednotky připravené na výsadkové operace a dostatečné přepravní a zbrojní kapacity. Belgický deník Le Soir tvrdí, že stratégové z těchto tří zemí už zvažují možnosti společného zásahu. Francouzské a britské jednotky by podle listu měly zničit výcvikové tábory bin Ládina v Afghánistánu. Americké síly zase zaútočí na základny extremistů v Alžírsku, Súdánu, Jemenu a Pákistánu.

Podle premiéra Tonyho Blaira je také Spojené království ve válce proti terorismu. Při úterním teroristickém útoku ve Spojených státech zahynulo asi 200 až 300 Britů. Premiér Blair v dnešním prohlášení označil zničení Světového obchodního centra v New Yorku za největší teroristický útok na britské občany od druhé světové války. "Ponecháme-li stranou technické a právní záležitosti související s vypovězením války, faktem je, že jsme ve válce proti terorismu", uvedl Blair. V rozhovoru pro americkou televizi CNN řekl, že to, co se stalo v úterý, nebyl útok jen na Spojené státy, nýbrž na celý civilizovaný svět, a dal najevo ochotu zapojit britské vojáky do společné akce. V pátečním vystoupení na mimořádném zasedání parlamentu premiér prohlásil, že ti, kdo teroristům poskytují útulek a pomoc, si mohou vybrat: buď přestat s jejich ochranou, anebo se spokojit s tím, že budou sami považováni za nepřítele.

Míru své účasti na ohlášené odvetě Spojených států proti pachatelům teroristických útoků zvažuje Německo. Podle informací listu Frankfurter Allgemeine Zeitung vláda i armáda stojí před rozhodnutím, jaké jednotky budou vyčleněny pro součinnost s americkou armádou. Spojené státy mají zájem hlavně o nově vytvořené protiteroristické síly rychlého nasazení - KSK.Jak uvádí berlínský zpravodaj Českého rozhlasu David Šťáhlavský, německý kancléř Schröder přislíbil Washingtonu všemožnou pomoc, avšak spolkový prezident Rau počítá jen s nasazením logistických jednotek. Německo by se podle prezidenta nemělo nechat vtáhnout do války, ačkoli Amerika požaduje zkoušku solidarity. Spolkový ministr obrany Scharping předpokládá, že rozhodnutí o účasti bundeswehru na americkém protiútoku padne příští týden.

Německý kancléř Gerhard Schröder vojenskou účast své země na možné odvetě Washingtonu za teroristické útoky v USA nevyloučil. Televizi ZDF dále sdělil, že se ve středu bude rozhodovat o zlepšení vnitřní bezpečnosti. Bude posílen boj s mezinárodními extremistickými organizacemi a změní se některé právní předpisy tak, aby tyto organizace nemohly svou činnost skrývat pod pláštíkem náboženství, prohlásil. Minulý týden se Schröder v souvislosti s možností vojenské odplaty Západu za atentáty v USA zmiňoval o pravděpodobně nejtěžších rozhodnutích, jež bude možná třeba učinit.

Šéf policejní organizace Evropské unie - Europol, Jürgen Storbeck varuje před kvapným obviňováním radikálního islamisty Usámy bin Ládina z hlavní úlohy při organizování úterních teroristických útoků ve Spojených státech. Britskému listu Daily Telegraph řekl, že je třeba rozsáhlého vyšetřování, aby nebyli za původce atentátů označováni nesprávní lidé. Podle Storbecka je možné, že Ládin byl o operaci informován a že ji ovlivňoval, ale pravděpodobně nebyl tím mužem, který ji řídil a kontroloval.

Milan Fridrich, Milan Kocourek, Marika Táborská, Martin Hromádka, David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme