Experti zkoumají autenticitu nové nahrávky Usámy bin Ládina

Nejhledanější terorista světa Usáma bin Ládin odmítl, že by Zacarias Moussaoui měl jakýkoli podíl na útocích z jedenáctého září v roce 2001 ve Spojených státech. Zacarias Moussaoui je jediným, kdo byl za tyto teroristické útoky odsouzen, a to na doživotí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Usáma bin Ládin | Foto: Federal Bureau of Investigation

Usáma bin Ládin potvrdil. že útoky osobně plánoval a uvedl, že kdyby Moussaoui o chystaném plánu věděl, útoky by byly zastaveny. A všichni, kteří se jich měli zúčastnit, by odjeli na jeho rozkaz ze země. Šéf teroristické sítě Al-Káida Na zvukovém záznamu, který zveřejnila televize Al-Džazíra, připomněl, že Moussaouiho zatkla americká policie dva týdny před jedenáctým zářím. Ládin popřel, že by Zacarias Moussaoui býval měl být členem útočného týmu. Šéf Al-Káidy také řekl, že trestanci z věznice Guantánamo neměli s atentáty nic společného a mnoho z nich ani s Al-Káidou.

Američtí odborníci na terorismus upozorňují, že Al-Káida se jasně snaží využít publicity kolem dohadů o míře podílu Moussaouiho na útocích z 11. září 2001. Nahrávka údajného bin Ladina podle nich zní dost autenticky.

Podrobná analýza zvuku si však vyžádá několik dní. Specialistka televize CBS Lara Logan uvedla, že nahrávka je na rozdíl od předchozích vzkazů bin Ladina velmi konkrétní. Vtipně také kontrovala, že údajný bin Ládin začíná svůj vzkaz obvyklým americkým klišé: "Moje sdělení bude krátké".

Alexandr Pícha, Jaromír Janev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme