FBI prověřuje Trumpova zetě kvůli jeho kontaktům s Ruskem

Federální úřad pro vyšetřování se zajímá o zetě amerického prezidenta Donalda Trumpa. FBI prý Jareda Kushnera prověřuje v souvislosti s kauzou údajného ruského vlivu na americké prezidentské volby. Informovala o tom americká televize NBC s odvoláním na zdroje blízké vyšetřování.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký prezident Donald Trump a jeho zeď Jared Kushner | Zdroj: Reuters

Vyšetřovatelé FBI si myslí, že Kushner má důležité informace týkající se vyšetřování, uvedla televize. Upřesnila, že to neznamená, že by manžel Ivanky Trumpové byl podezřelý ze spáchání nějakého deliktu či zločinu.

Podle deníku Washington Post se FBI zajímá například o jeho kontakty s ruským velvyslancem ve Spojených státech nebo s bankéřem z Moskvy. Kushner už potvrdil, že bude s úřady spolupracovat.

Trumpův exporadce Flynn odmítá vydat dokumenty pro senátní vyšetřování. Brání se ústavou

Číst článek

V médiích se již koncem března objevily zprávy, že výbor pro tajné služby amerického Senátu chce vyslechnout Kushnera ohledně dvou schůzek za účasti ruského velvyslance Sergeje Kisljaka, které se měly uskutečnit loni v prosinci v Trumpově newyorském sídle.

Kisljak zprostředkoval i Kushnerovo setkání se Sergejem Gorkovem, ředitelem ruské Banky pro rozvoj a vnější hospodářské vztahy (Vněšekonombank - VEB).

Banka je na seznamu ruských institucí, které vláda dřívějšího prezidenta Baracka Obamy zařadila v roce 2014 na sankční seznam kvůli ruské okupaci ukrajinského Krymu. Sankcím je vystaven i sám Gorkov.

Vliv Ruska na americké prezidentské volby vyšetřují čtyři kongresové výbory, jakož i FBI. Vyšetřování vede i nezávislý vyšetřovatel Robert Mueller, který má objasnit možnou spolupráci mezi členy Trumpova volebního štábu a ruskou vládou.

V centru vyšetřování se nachází Trumpův bývalý poradce pro národní bezpečnost Michael Flynn a bývalý šéf Trumpovy kampaně Paul Manafort. Kushner je jediný v současnosti činným představitelem Bílého domu, o němž je známo, že je považován za klíčovou osobu ve vyšetřování celé záležitosti.

Sám Trump popírá jakékoliv spojení s Moskvou a vyšetřování označuje za hon na čarodějnice.

Ondřej Elbel, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme