Francie odškodní Židy, které státní železnice přepravovala do koncentračních táborů

Francie podepíše ve Washingtonu dohodu o válečných reparacích za převoz tisíců Židů do koncentračních táborů. Země by měla zaplatit 60 milionů dolarů, tedy v přepočtu zhruba miliardu a 340 milionů korun. Dohodu ale musí schválit ještě francouzský parlament. Česka se tyto kompenzace netýkají, peníze dostanou třeba Američané, Izraelci nebo Kanaďané.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Výstraha Halt! - Stůj! v koncentračním táboře v Osvětimi

Výstraha Halt! - Stůj! v koncentračním táboře v Osvětimi | Foto: Jana Šustová | Zdroj: Český rozhlas

Francouzské dráhy SNCF usilují o spolupráci se Spojenými státy. Američtí zákonodárci právě proto tlačí na vyřešení válečných reparací.

Železnice za 2. světové války dopravila do koncentračních táborů asi 76 tisíc Židů, pouze tři tisíce z nich holocaust přežily.

Kompenzace by měli dostat právě lidé, kteří válku přežili. Paříž už teď určité reparace platí, týkají se ale pouze Francouzů. Teď odškodnění připravuje i třeba Američanům nebo Izraelcům.

Češi od Francie v této souvislosti žádné peníze nedostanou. Válečná odškodnění se jim ale v minulosti nevyhnula - platilo hlavně Německo. Do České republiky poslalo asi osm miliard korun jako odškodnění pro Čechy, kteří v zajetí nuceně pracovali pro německé firmy. Podobné kompenzace muselo platit i Rakousko.

Pavlína Nečásková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme