Francie volí parlament. Výsledky hlasování sledují i české firmy ve Francii

Francouzi rozhodují o složení nového parlamentu. Výsledky voleb jsou zásadní pro prezidenta Emmanuela Macrona a jeho hnutí. Jen s pohodlnou většinou v parlamentu totiž Macron bude moct prosadit změny, které Francouzům slíbil ve své volební kampani. Ty jsou důležité i pro české firmy ve Francii.

Paříž Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Francouzský prezident Emmanuel Macron

Francouzský prezident Emmanuel Macron | Zdroj: Reuters

„Možná to podnikatelské prostředí je složitější než v jiných zemích. Týká se to určitě odborů. Jsou tam taky, nechci říct přímo překážky, ale ten trh je složitější a musíte k tomu mít silnější zázemí," popsala Radiožurnálu Dana Petrová, ředitelka firmy, která do Francie dováží skleněné stavební konstrukce.

Právě na ekonomické reformy se chce soustředit prezident Emmanuel Macron. Nový šéf Elysejského domu plánuje například zpružnit pracovní právo. Předseda francouzsko-české obchodní komory Constantin Kinský doufá, že se počet českých firem ve Francii zvýší: „Francie má druhé nejsilnější hospodářství v Evropě a v poslední době se tam klade důraz na inovace. Navíc zahraniční investice v zemi minulý rok poskočily o třetinu."

Francie znovu volí, favoritem je Macronovo hnutí. 'Stal se agentem změny,' říká politolog

Číst článek

Podle Kinského naopak do Česka každoročně přijde minimálně třicet francouzských firem. Většina z nich podle něj uspěje a zůstane tu. „V České republice je asi 500 francouzských firem. Tyto podniky tady vytvořily 100 tisíc pracovních míst a investovaly zhruba sedm miliard eur," potvrzuje francouzský velvyslanec v Česku Roland Galharague.

Do Česka nemíří ale jen francouzské firmy. Stále víc sem cestují i samotní Francouzi. A to nejen jako turisti za památkami ale i na delší dobu pracovně. „Za posledních pět let se do našeho seznamu na ambasádě zapsalo o 48 procent víc lidí. A to jsou jen ti, o kterých víme, kteří přišli na konzulát a zapsali se," vysvětluje Galharague.

Podle něj pro to je několik důvodu. Jednak sem přijíždí řada francouzských studentů díky programu Erasmu a pak také řada mladých lidí tady hledá práci, protože ve Francii je velká nezaměstnanost.

Volební účast nebude ani poloviční

Průzkumy předpovídají drtivé vítězství centristickému hnutí Republika v pohybu prezidenta Emmanuela Macrona a jeho spojenců. V Národním shromáždění, které má 577 křesel, by mohli centristé obsadit 400 až 470 míst.

Bývalý bankéř a ministr hospodářství minulé socialistické vlády Macron chce s pevnou oporou parlamentu v zádech provést hned několik reforem. Nejdůležitější má být liberalizace pracovního práva, která má přispět k snížení více než desetiprocentní nezaměstnanosti, ale zároveň k ztrátě jistoty pevného zaměstnání kvůli snadnějšímu propouštění.

„Pro Macronovo hnutí je vítězství, kdy získá pohodlnou většinu v parlamentu, zásadní. Macronův program je založený na tom, že parlament podpoří nejen zákony, které mu umožní reformovat pracovní právo, ale také širokou škálu společenských a sociálních opatření," řekl pro iROZHLAS.cz francouzský politolog Martin Michelot.

Macron také slíbil prosadit zákon o morálce a etice v politice, který má vymýtit nešvary v podobě zaměstnávání příbuzných ve státních orgánech a hromadění funkcí. Dále se mají trvale posílit pravomoci bezpečnostních složek v boji proti terorismu, což umožňuje zatím jen výjimečný stav vyhlášený po předloňském krvavém masakru v Paříži.

Ovládnutím parlamentu se REM stane po dlouhých letech zdaleka nejsilnější stranou v zemi. Odsune na okraj dosavadní velké strany zastupující tradiční pravici a levici a také radikální skupiny na obou koncích politického spektra, jejichž kandidáti ještě v prezidentských volbách shromáždili velké množství hlasů.

Volební místnosti budou pro více než 47 milionů registrovaných voličů otevřeny do 19:00 SELČ, ve velkých městech do 20:00 SELČ. Očekává se, že volební účast nebude ani poloviční jako již v prvním kole před týdnem.

V prvním kole parlamentních voleb získali již poslanecký mandát díky nadpoloviční většině v jejich okrsku jen čtyři kandidáti, z toho dva z REM. Ve zbývajících okrscích se konají duely. Jen v jednom případě soupeří tři kandidáti, protože i ten nejslabší splnil podmínku překročení limitu 12,5 procenta hlasů všech registrovaných voličů daného okrsku.

Martin Balucha, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme