Francouzi v zámoří volí v prezidentských volbách. Účast je nízká, mohou za to kandidáti

Rozhodující druhé kolo francouzských prezidentských voleb začalo v předstihu už v sobotu na francouzských zámořských územích a departementech na západní polokouli. V samotné Francii, kde se bude hlasovat až v neděli, vládla tradiční sobotní atmosféra oproštěná od politiky. Předvolební kampaň skončila o půlnoci z pátku na sobotu a nyní již prezidentští kandidáti nesmějí veřejně vystupovat.

Paříž Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Francouzi svého kandidáta mohli volit také v New Yorku | Zdroj: Reuters

Ve 12:00 se otevřely volební místnosti na malém souostroví Saint Pierre a Miquelon, které leží u břehů Kanady. Na zámořském území, které s přestávkami patří Francii od 16. století, je registrováno zhruba 5 000 voličů.

Volit pak také šli Francouzi na Guadeloupu a na Martiniku v Karibském moři, ve Francouzské Guyaně, na druhém konci světa ve Francouzské Polynésii a na francouzských konzulátech na americkém kontinentu.

Na webu se objevily e-maily z Macronovy kampaně, štáb den před volbami hlásí hackerský útok

Číst článek

Velký zájem byl v kanadském Montrealu, kde se vytvořila před tamějším konzulátem dvoukilometrová fronta. Voliči tak museli čekat na vhození lístku do urny dvě až tři hodiny. Na jedno volební místo je v Montrealu registrováno zhruba 57 500 lidí. Konzulát navzdory četným žádostem a zkušenostem s prvním kolem, kdy byla situace stejná, ale další volební místnost neotevřel.

V neděli budou hlasovat voliči na ostrovech Réunion a Mayotte v Indickém oceánu, které jsou v blízkém časovém pásmu. Dohromady je v zámořských regionech asi milion voličů. Výsledky jejich hlasování ale budou moci být oznámeny také až po nedělních, kdy skončí volby v kontinentální Francii.

Za nízkou volební účast může nezájem a kandidáti

Volební účast je podle prvních údajů na zámořských územích a departementech nízká. Například na ostrově Guadeloupe v prvním kole dosáhla 40 procent, tedy zhruba poloviny celostátního průměru. V sobotu v poledne místního času už byla nižší než ve stejnou dobu před dvěma týdny. Na Martiniku byla účast naopak vyšší, ale i ona byla v poledne místního času pod 20 procenty.

Důvodem nízké účasti je tradiční nezájem o dění v kontinentální Francii, ale také výsledky prvního kola voleb. V něm v zámoří většinou vítězil levicový radikál Jean-Luc Mélenchon, který ale do finálového duelu nepostoupil. Předpokládá se, že i ve vlastní Francii nebude pro nikoho hlasovat třetina Mélenchonových voličů.

Politolog: Postoj k EU není jasný u Macrona ani Le Penové, paměť voličů je krátká

Číst článek

V ČR mají francouzští občané možnost volit v neděli na francouzském konzulátu v Praze.
Francouzské listy na svých prvních stranách oproti prvnímu kolu už nehovoří o „stínu terorismu" zaléhajícím zemi, ale nabádají především voliče k tomu, aby k volbám šli. V prvním kole byla účast nižší než 80 procent, což je na francouzské poměry podprůměrná hodnota.

Francie se obává teroristických útoků

Před druhým kolem nedošlo k žádnému vážnějšímu teroristickému incidentu. Policie ale v pátek zatkla bývalého vojáka, který si podezřele obhlížel areál letecké základny Evreux v Normandii na západě Francie. Našla u něho mimo jiné brokovnice a korán. Podle médií jde o 34letého psychicky narušeného muže, ze kterého se stal islámský radikál. Zpravodajské služby ho delší dobu sledovaly.

Francie se ještě zcela nezbavila obav z možnosti opakování útoku, jako tři dny před prvním kolem voleb, kdy zřejmě zradikalizovaný recidivista zastřelil na třídě Champs-Élysées v Paříži policistu a další zranil. Sám byl při incidentu také zastřelen.

Na klidný průběh nedělních voleb má dohlížet na 50 000 policistů. V sobotu převládá v Paříži zatažená obloha s občasným deštěm, v neděli na volby se má ale vyjasnit.

Agentura AFP zaznamenala páteční úmrtí poslankyně Corinne Erhelové, která vstoupila do Macronova hnutí Vpřed!, a která zkolabovala, když zrovna mluvila na předvolebním shromáždění před asi 300 příznivci.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme