Francouzská policie zadržela příbuzné útočníka z Paříže. Podle médií sympatizují se salafisty

Francouzská policie zatkla čtyři příbuzné muže, který se v pondělí pokusil o teroristický útok na pařížské třídě Champs-Élysées. Útočníka, který při incidentu zahynul, policisté identifikovali jako 31letého Adama Dzaziriho.

Paříž Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Francouzští policisté zajišťují ulici poblíž cestovní kanceláře v Paříži (ilustrační foto) | Zdroj: Reuters

Francouzská policie zatkla čtyři osoby blízké muži, který se v pondělí pokusil o teroristický útok na pařížské třídě Champs-Élysées. Útočníka, který při incidentu zahynul, policisté identifikovali jako 31letého Adama Dzaziriho.

Muž, který najel svým autem do policejní dodávky, nebyl doposud nikdy trestně stíhán, ale od roku 2015 ho úřady vedly v evidenci osob se sklony k radikalismu. S odvoláním na justiční zdroje o tom v úterý informovala agentura AFP.

Nezdařený útok v Paříži. Terorista najel autem s výbušninami do policejní dodávky, nikoho nezranil

Číst článek

Mezi zadrženými je Dzaziriho bývalá manželka, jeho bratr, švagrová a otec. Toho nakonec policisté našli v oblasti asi 30 kilometrů jižně od Paříže. Podle médií Dzaziriho rodina sympatizuje s hnutím salafistů, tedy islámských fundamentalistů.

V hledáčku detektivů

Podle dosavadních výsledků vyšetřování byl pachatel v hledáčku tajných služeb, které ale na jeho chování nezpozorovaly nic, co by vyžadovalo například jeho preventivní zadržování. To umožňuje již rok a půl trvající výjimečný stav.

Otázky ale vzbuzuje fakt, že měl Dzaziri od roku 2012 zbrojní průkaz na sportovní zbraně. Jeho platnost si letos v únoru, kdy už byl sledován, prodloužil o dalších pět let.
Útočník měl u sebe zbraň a v jeho autě se našla další pistole - automatická puška s množstvím nábojů, dále dvě plynové bomby, přenosný počítač a dva mobilní telefony.

Incident se stal pouhé dva týdny poté, co jiný zradikalizovaný muslim napadl kladivem policistu před pařížským chrámem Notre-Dame. Na Champs-Élysées v dubnu, těsně před prezidentskými volbami, další islámský radikál zastřelil příslušníka policie.

Oproti teroristickým útokům z minulosti či v současnosti v Británii spojuje pachatele z poslední doby ve Francii to, že se jedná o jedince, kteří si nevybírají za snadnější cíl bezbranné civilisty, ale výhradně uniformované policisty nebo vojáky jako symboly moci francouzského státu. Podle médií mají společné i to, že se incidenty odehrávají u turisticky frekventovaných míst, většinou známých památek.

dbr, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme