Francouzská policie zadržela příbuzné útočníka z Paříže. Podle médií sympatizují se salafisty
Francouzská policie zatkla čtyři příbuzné muže, který se v pondělí pokusil o teroristický útok na pařížské třídě Champs-Élysées. Útočníka, který při incidentu zahynul, policisté identifikovali jako 31letého Adama Dzaziriho.
Francouzská policie zatkla čtyři osoby blízké muži, který se v pondělí pokusil o teroristický útok na pařížské třídě Champs-Élysées. Útočníka, který při incidentu zahynul, policisté identifikovali jako 31letého Adama Dzaziriho.
Muž, který najel svým autem do policejní dodávky, nebyl doposud nikdy trestně stíhán, ale od roku 2015 ho úřady vedly v evidenci osob se sklony k radikalismu. S odvoláním na justiční zdroje o tom v úterý informovala agentura AFP.
Nezdařený útok v Paříži. Terorista najel autem s výbušninami do policejní dodávky, nikoho nezranil
Číst článek
Mezi zadrženými je Dzaziriho bývalá manželka, jeho bratr, švagrová a otec. Toho nakonec policisté našli v oblasti asi 30 kilometrů jižně od Paříže. Podle médií Dzaziriho rodina sympatizuje s hnutím salafistů, tedy islámských fundamentalistů.
V hledáčku detektivů
Podle dosavadních výsledků vyšetřování byl pachatel v hledáčku tajných služeb, které ale na jeho chování nezpozorovaly nic, co by vyžadovalo například jeho preventivní zadržování. To umožňuje již rok a půl trvající výjimečný stav.
Otázky ale vzbuzuje fakt, že měl Dzaziri od roku 2012 zbrojní průkaz na sportovní zbraně. Jeho platnost si letos v únoru, kdy už byl sledován, prodloužil o dalších pět let.
Útočník měl u sebe zbraň a v jeho autě se našla další pistole - automatická puška s množstvím nábojů, dále dvě plynové bomby, přenosný počítač a dva mobilní telefony.
Incident se stal pouhé dva týdny poté, co jiný zradikalizovaný muslim napadl kladivem policistu před pařížským chrámem Notre-Dame. Na Champs-Élysées v dubnu, těsně před prezidentskými volbami, další islámský radikál zastřelil příslušníka policie.
Oproti teroristickým útokům z minulosti či v současnosti v Británii spojuje pachatele z poslední doby ve Francii to, že se jedná o jedince, kteří si nevybírají za snadnější cíl bezbranné civilisty, ale výhradně uniformované policisty nebo vojáky jako symboly moci francouzského státu. Podle médií mají společné i to, že se incidenty odehrávají u turisticky frekventovaných míst, většinou známých památek.