Francouzský prezident má vysněné letadlo. Podle médií Air Sarko One

Francouzský prezident Nicolas Sarkozy má nové letadlo. Na summit skupiny zemí G 20 přiletěl strojem, který média překřtila na Air Sarko One. Speciálně upravený Airbus A-330-200 vzbuzuje obdiv i kritiku. Odborníci na něm pracovali podle pokynů Elysejského paláce dva roky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

David Cameron a Nicolas Sarkozy | Zdroj: ČTK

Stroj, který skýtá dostatek komfortu a zázemí pro hlavu státu i doprovod, stál 176 miliónů eur. A jak v Odpoledním Radiožurnálu přiblížil pařížský zpravodaj ČRo Jan Pokorný, proslýchalo se, že Nicolas Sarkozy chtěl mít na palubě letadla i vanu, ale odborníci mu to rozmluvili.

„S tím, že v turbulencích by mohla voda z vany vyšplouchnut a následně poškodit elektroinstalaci v letadle. Takže letadlo je bez vany, ale se sprchovým koutem,“ uvedl.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vymoženosti letounu francouzského prezidenta Sarkozyho přiblížil v Odpoledním Radiožurnálu pařížský zpravodaj ČRo Jan Pokorný.

Letadlo má řadu dalších vymožeností, které může při cestách francouzský prezident a jeho tým využívat. „Například muselo být vybaveno novým protipožárním systémem, aby mohl Sarkozy na palubě kouřit své oblíbené doutníky,“ dodal zpravodaj.

Francouzský prezident si pořídil speciální letoun v době, kdy mnozí politici kvůli řešení hospodářských problémů volí skromnější dopravní prostředky. Například britský premiér Cameron letěl v červenci do Washingtonu linkou společnosti British Airways a ušetřil tím 200 000 liber.

Jan Pokorný, Katka Brezovská, Daniela Pavlíčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme