Francouzský prezident má vysněné letadlo. Podle médií Air Sarko One

Francouzský prezident Nicolas Sarkozy má nové letadlo. Na summit skupiny zemí G 20 přiletěl strojem, který média překřtila na Air Sarko One. Speciálně upravený Airbus A-330-200 vzbuzuje obdiv i kritiku. Odborníci na něm pracovali podle pokynů Elysejského paláce dva roky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

David Cameron a Nicolas Sarkozy | Foto: ČTK/AP

Stroj, který skýtá dostatek komfortu a zázemí pro hlavu státu i doprovod, stál 176 miliónů eur. A jak v Odpoledním Radiožurnálu přiblížil pařížský zpravodaj ČRo Jan Pokorný, proslýchalo se, že Nicolas Sarkozy chtěl mít na palubě letadla i vanu, ale odborníci mu to rozmluvili.

„S tím, že v turbulencích by mohla voda z vany vyšplouchnut a následně poškodit elektroinstalaci v letadle. Takže letadlo je bez vany, ale se sprchovým koutem,“ uvedl.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vymoženosti letounu francouzského prezidenta Sarkozyho přiblížil v Odpoledním Radiožurnálu pařížský zpravodaj ČRo Jan Pokorný.

Letadlo má řadu dalších vymožeností, které může při cestách francouzský prezident a jeho tým využívat. „Například muselo být vybaveno novým protipožárním systémem, aby mohl Sarkozy na palubě kouřit své oblíbené doutníky,“ dodal zpravodaj.

Francouzský prezident si pořídil speciální letoun v době, kdy mnozí politici kvůli řešení hospodářských problémů volí skromnější dopravní prostředky. Například britský premiér Cameron letěl v červenci do Washingtonu linkou společnosti British Airways a ušetřil tím 200 000 liber.

Jan Pokorný, Katarína Brezovská, Daniela Karafiátová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme