Francouzský prezident míří do Turecka na krátkou návštěvu
Vztahy mezi Tureckem a Francií ale zřejmě dnešní návštěva francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho nezlepší. Ten do Ankary přijíždí jako prezident skupiny G 20. Sarkozy zatím Turecko oficiálně nenavštívil ani jednou.
Turecký premiér Erdogan kritizoval Sarkozyho za to, že se v jeho zemi zastaví na pouhých šest hodin, a připomněl, že francouzský prezident v Turecku na oficiální návštěvě ještě nebyl.
Sarkozy stále jednoznačně odmítá, že by se Turecko mohlo v budoucnu stát členem Evropské unie a možná i z tohoto důvodu si udržuje Paříž od Ankary jistý odstup.
Turci vyčítají celé EU a zejména Francii, že od roku 2005, kdy začala jednání o vstupu Turecka do unie, změnili pravidla. Ankara dává najevo, že jí nebude stačit privilegované partnerství s evropskou sedmadvacítkou, které se jí nabízí místo plnohodnotného členství.
Bývalý český velvyslanec v Turecku Tomáš Laně mluví o současném postavení Turecka ve Světě o druhé na Rádiu Česko.mp3
Jenže francouzský prezident Nicolas Sarkozy se netají tím, že podle něj 73milionové Turecko, kde převažuje islám, do Evropské unie prostě nepatří.
Někteří francouzští diplomaté však naznačují, že by se postoj Francie k Turecku mohl vlivem událostí na severu Afriky mírně měnit. Tím, že Sarkozy svou návštěvu Ankary maximálně zkrátil však tuto změnu dnes určitě nepotvrdí.
„Tou měrou, jak se politická a ekonomická síla Turecka ve světě zvětšuje, tak jeho zájem o členství v Evropské unii klesá. Alespoň podle průzkumů veřejného mínění je již méně než poloviční, zatímco v době zahájení rozhovorů to bylo kolem 70 procent,“ uvedl bývalý velvyslanec ČR v Turecku Tomáš Laně.
Politici ale podle jeho slov stále formálně žádají o plné členství, nicméně Turecko si je vědomo, že za každou cenu do Evropské unie vstupovat nemusí, a že reformy, které začalo původně dělat z popudu EU, dělá pro sebe, aby samo sebe demokratizovalo.