V Římě zemřel Giorgio Napolitano, bylo mu 98 let. Jako italský prezident vedl zemi v letech 2006 až 2015

Ve věku 98 let zemřel v pátek večer v Římě někdejší italský prezident Giorgio Napolitano. Informovala o tom italská tisková agentura ANSA. Již před několika dny média oznámila, že bývalé hlavě státu se značně přitížilo. Napolitano vedl Itálii v letech 2006 až 2015. Byl prvním italským prezidentem, jehož parlament zvolil dvakrát, a také prvním bývalým členem Italské komunistické strany, který se dostal do nejvyšší italské politické funkce.

Aktualizováno Řím (Aktualizováno: 22:10 22. 9. 2023) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zemřel bývalý italský prezident Giorgio Napolitano

Ve věku 98 let zemřel Giorgio Napolitano | Foto: Tony Gentile | Zdroj: Reuters

Podle současného prezidenta Sergia Mattarelly se v Napolitanově životě „ve velké míře zrcadlila druhá část 20. století“.

V kondolenčním vzkazu Napolitanově manželce Clio Bittoniové papež František uvedl, že při jednání s Napolitanem oceňoval jeho lidskost a předvídavost.

Podle expremiéra Maria Draghiho uměl Napolitano „vést dialog se všemi politickými kulturami“. Premiérka Giorgia Meloniová vyjádřila soustrast rodině.

„Byl významným italským státníkem se silným evropským srdcem. V těžkých dobách byl pro svou zemi oporou stability a byl hluboce přesvědčen, že sjednocená Evropa je v zájmu jejích občanů,“ napsala na sociální síti X (dříve Twitter) předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová.

Komunistická minulost

Italský tisk vzpomíná na Napolitana odkazem na jeho komunistickou minulost i jeho podporu evropské integraci. Deník Corriere della Sera píše o Napolitanovi jako o pragmatickému reformátorovi s velkým důrazem na detail.

OBRAZEM: Itálie se rozloučila se Silviem Berlusconim. Byl nejdéle sloužícím italským premiérem

Číst článek

Deník La Repubblica poukazuje na to, že Napolitano byl jedním z mála italských politiků, který zastával přední funkce prakticky od obnovení demokracie po válce až do posledních let. Podle serverů se Napolitano také vyznačoval opatrností a vytříbeností.

Pravicový tisk připomíná jeho roli v roce 2011, kdy Silvio Berlusconi musel podat demisi a tehdejší prezident jmenoval „technokratickou“ Montiho vládu.

Část italské pravice považuje demisi Berlusconiho kabinetu za „převrat“ zosnovaný Bruselem, Evropskou centrální bankou a právě Napolitanem.

Minuta ticha

Italský fotbal o víkendu uctí Napolitana minutou ticha před ligovými zápasy a v rodné Neapoli budou prapory na veřejných budovách staženy na půl žerdi.

Lidé se budou moci rozloučit s bývalým prezidentem v Senátu, jelikož Napolitano byl doživotní senátorem. Tato funkce přísluší v Itálii všem bývalým hlavám státu. Nejsou zatím známé podrobnosti o státním pohřbu či smutku.

Napolitano byl politickým matadorem, který začal působit v italské politice po druhé světové válce. Dlouho byl členem italské komunistické strany, kde byl předním představitelem reformního křídla.

Po pádu Berlínské zdi a po změně názvu komunistické strany Napolitano zastával přední vládní funkce a byl například ministrem vnitra.

Napolitano byl prezidentem v období, které analytici považují za jedno z nejkomplikovanější v soudobé italské historii. Byl klíčovým politickým aktérem během finanční krize v letech 2010 a 2011, za což si vysloužil od novinářů přezdívku král Giorgio.

Díky Napolitanovi otěže v zemi postižené dluhovou krizí převzala nadstranická vláda premiéra Maria Montiho, který nahradil v úřadě Silvia Berlusconiho. Příliš iniciativní vedení prezidentského úřadu však mnozí italští politici Napolitanovi vyčítali.

Napolitano byl také posledním italským prezidentem, který navštívil Českou republiku. Stalo se tak v dubnu 2011, kdy jednal na Hradě s tehdejším prezidentem Václavem Klausem.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme