Násilný protest není chráněný, odsoudil Biden demonstrace studentů na podporu Palestiny

Americký prezident Joe Biden v reakci na propalestinské protesty na amerických univerzitách uvedl, že je třeba zachovat svobodu slova a zároveň dodržovat zákony. Poznamenal, že právo na pokojný protest je chráněné, což ale neznamená, že protest může být násilný. Šéf Bílého domu zdůraznil, že v univerzitních kampusech a v celých Spojených státech není místo pro nenávistné projevy, včetně antisemitismu, islamofobie a rasismu.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

S protesty na podporu Palestinců se potýkají univerzity napříč Spojenými státy, někde přerůstají v násilné potyčky. Studenti se shromáždili třeba v areálu  Kalifornské univerzity v Los Angeles

S protesty na podporu Palestinců se potýkají univerzity napříč Spojenými státy, někde přerůstají v násilné potyčky. Studenti se shromáždili třeba v areálu Kalifornské univerzity v Los Angeles | Foto: David Swanson | Zdroj: Reuters

„Nejsme autoritářská země, která lidi umlčuje nebo potlačuje disent. Nejsme ale země bez zákonů,“ uvedl Biden s tím, že pořádek musí být zachován.

Bezprecedentní destrukce. Oprava Gazy by mohla trvat až do příštího století a stát 40 miliard dolarů

Číst článek

„Násilný protest není chráněn, pokojný ano. Když dojde k násilí, je to protizákonné. Ničení majetku nepředstavuje pokojný protest,“ řekl a dodal, že vandalismus, vniknutí na cizí pozemek, rozbíjení oken a nucení škol, aby rušily výuku a promoce nepředstavuje pokojný protest. „Disent je pro demokracii nezbytný, nesmí však vést k nepokojům,“ poznamenal Biden.

Prezident zdůraznil, že lidé mají právo na vzdělání a na to, aby chodili do školy a nečelili při tom útokům. „V žádném kampusu, nikde v Americe, nesmí být místo pro antisemitismus a vyhrožování násilím židovským studentům. Není místo pro nenávistné projevy a jakoukoli formu násilí, včetně antisemitismu, islamofobie, diskriminace arabských Američanů nebo palestinských Američanů. To je zkrátka špatně, v Americe není místo pro rasismus,“ řekl.

Napětí se stupňuje

Protesty proti izraelské ofenzivě v palestinském Pásmu Gazy a vysokým ztrátám na životech z řad civilistů v posledních týdnech otřásají americkými univerzitami od východního po západní pobřeží.

Blinken na návštěvě Izraele apeloval na uzavření příměří. Jediný důvod prodlev je podle něj Hamás

Číst článek

Účastníci protestů požadují, aby školy přerušily jakékoli vazby na Izrael i na firmy, které podle nich profitují z izraelské ofenzivy. Napětí na mnoha univerzitách se v posledních dnech stupňuje, protože demonstranti odmítají odstranit stanové tábory a vedení univerzit se obrací na policii, aby je vyklidila, což vede ke střetům, které přitahují pozornost politiků a médií.

V závěru svého projevu Biden v odpovědi na otázky novinářů řekl, že nemá v úmyslu protesty potlačovat pomocí národní gardy. Také uvedl, že jej demonstrace nepřiměly k tomu, aby přehodnotil svůj přístup k válce v Pásmu Gazy. Agentura AP této souvislosti poznamenala, že Biden sice opakovaně kritizoval izraelské počínání, ale americká administrativa nezablokovala dodávky zbraní Izraeli.

Republikáni se podle AP snaží nepokoje na univerzitách uplatnit v předvolební kampani, proti čemuž se Biden ve svém projevu vymezil, když řekl, že odmítá snahy využít situace k „získávání politických bodů.“ „Toto není chvíle pro politiku. Je to okamžik pro vyjasnění situace,“ dodal.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme