Hamás hrozí Izraeli odvetou za případnou smrt některého z hladovkářů

Palestinské hnutí Hamás zahájí „bezprecedentní" útoky proti židovskému státu, pokud v izraelské věznici zemře některý z palestinských hladovkářů. Prohlásil to jeden z vůdců islamistů v Gaze Chalíl Haja.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Palestinská žena s obrazem v Izraeli vězněného syna | Zdroj: Reuters

Stravu odmítá více než 1500 Palestinců a někteří už jsou ve velmi špatném zdravotním stavu. Prozápadní palestinské vedení na hrozící krizi upozornilo i Radu bezpečnosti OSN.

Podle palestinských zdrojů je už deset hladovkářů v nemocnici. Většina jich začala stravu odmítat v polovině dubna, dva muži ale hladovku drží už déle než dva měsíce.

Jeden z nich ve čtvrtek zkolaboval přímo u soudu, který se zabýval jeho stížnostmi. Vězeňská stráž k němu pak odmítala pustit lékaře, ačkoli to soudce výslovně nařídil.

Hladovkáři protestují i proti omezování rodinných návštěv nebo častému umísťování na samotku. Nejvíce jim ale vadí takzvaná administrativní vazba, kdy Izrael drží Palestince za mřížemi i několik let bez řádného soudu a aniž by je informoval, čeho se měli dopustit.

Igor Maňour, Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme