Havarovaný tanker nechce nikdo nechat přistát

Havarovaný tanker Prestige, ze kterého od středy vyteklo do moře 3 000 tun ropy, nesmí být odvlečen do žádného španělského ani portugalského přístavu. Po španělské vládě také portugalská zakázala možnost opravy tankeru v některém z přístavů v zemi. Tanker, který patří řecké společnosti a plul pod bahamskou vlajkou, už beztak způsobil ekologickou katastrofu. Ropa, která z něho unikla znečistila 200 kilometrů španělského pobřeží.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

havarovaný tanker | Foto: ČTK/EPA

Plavidlo začalo nabírat vodu nedaleko galicijských břehů. Nyní ho táhnou dva španělské vlečné čluny co nejdále od španělského pobřeží. Nizozemská záchranářská firma sdělila, že se jí podařilo dostat poškozenou stranu tankeru z vln, a tak snížit riziko vylití 77 tisíc tun ropy do moře. Prestige je nyní přibližně 150 kilometrů od španělského pobřeží, v místech, kde už španělští ani portugalští záchranáři nemusejí zasahovat. Z tankeru ale stále teče ropa.

Markéta Kaclová, Zdenka Turková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme