Havel: Útok na Irák bychom schválili

Prezident Václav Havel prohlásil, že pokud svět schválí útok na Irák, Česká republika se přidá. Havel v předem nahraném rozhovoru pro americkou televizní stanici CNN, odvysílaném večer, podotkl, že není "přítelem bombardování za každou cenu", avšak "nevylučuje možnost chránit v krajním případě lidská práva a svobody silou". Irák je označován za možný další terč amerického tažení proti terorismu po 11. září.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Václav Havel | Foto: Jan Rosenauer

Spojené státy naléhají, aby Bagdád přijal opět týmy, které budou z pověření OSN kontrolovat, zda nevyrábí a neskladuje zbraně hromadného ničení. Podle pozorovatelů může jít o hledání záminky k útoku proti režimu, který se drží u moci nevybíravými metodami. Domnívám se, řekl Václav Havel v CNN, že irácký režim je velmi brutální a velmi krutý. A zřejmě ohrožuje své sousedy a porušuje lidská práva, ale zda a jaký druh silové intervence má být podniknut, je otázkou nejen pro politiky, ale také pro diplomaty a zpravodajce.

Markéta Kaclová, Zdenka Turková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme