Hluboký chilský příběh

Třiatřicet horníků uvěznil na 70 dní zával v hloubce chilského dolu San José. Happyend sledoval doslova v přímém přenosu celý svět a samozřejmě i Radiožurnál.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Záchranná klec pro chilské horníky v bivaku v Copiapo

Záchranná klec pro chilské horníky v bivaku v Copiapo | Foto: Jan Říha

Jihoamerické Chile postihlo na začátku roku zemětřesení, nejsilnější za dobu, co se vedou záznamy. Pátého srpna zasypal zával v dole San Juan třiatřicet horníků hluboko pod zemí a záchranáři s nimi poté úplně ztratili spojení. Jejich záchrana se ale ukázala být právě oním příběhem se šťastným koncem.

V Chile mluvili o zázraku a v neveselé době sledoval hornické drama doslova v přímém přenosu celý svět.

"Jsme v pořádku. Nás třiatřicet," takhle četl chilský prezident Sebastián Piňera přímo na místě vzkaz z hlubin, napsaný na kus papíru červeným fixem.

Přehrát

00:00 / 00:00

Příběh chilských horníků sledoval David Koubek

Záchranáři našli partu 33 statečných až po 17 dnech závalu, které strávili v bezpečnostním úkrytu skoro 700 metrů pod zemí, odříznutých od světa. Téměř na poslední chvíli k nim pronikl jeden ze sondážních vrtů.

A hned se spustila záchranná akce. Bylo jasné, že horníci se dostanou na povrch, ale podle odhadů to mohlo trvat až do Vánoc. Na místo se ale sjela technika i odborníci z celého světa - vrtné a ražební soupravy, jejich neúnavní operatéři, ale i psychologové a dokonce odborníci na dlouhé pobyty v uzavřeném prostoru při dlouhých letech do vesmíru.

Sondážními vrty dostávali horníci jídlo, pití, léky, speciální oblečení pro pobyt ve vlhkých a teplých podmínkách. A také komunikační techniku, aby se mohli dovolat lékařům, psychologům i právníkům - a hlavně příbuzným. Ti mezitím na místě dolu rozbili doslova stanové městečko.

70 dní

Dřív než horníci spatřila světlo světa řada osobních dramat - například spor manželky a milenky o jednoho z havířů. Z hlubin také přišla žádost o ruku jedné z přítelkyň.

Horníci se ale dohodli, že svůj příběh nikomu zvlášť nedají, práva na svou mediálně vděčnou story zůstanou společná. A že zároveň pomlčí o některých událostech z pobytu pod zemí.

Samotná záchrana byla bez komplikací, šlo to jak po drátkách. Už 13. října začala záchranná klec Fénix, sestrojená chilským námořnictvem a vyvedená v národních barvách, vytahovat jednoho po druhém na povrch. Poslední horník v černých brýlích, šéf směny, předal svou šichtu, která se protáhla na 70 dní.

„Doufám, že už se nic podobného nebude opakovat,“ řekl při tom chilskému prezidentovi Sebastiánu Piňerovi. A dodal, že je hrdý Chilan. Všichni pak zazpívali hymnu a završili tak operaci, která se nesla ve vlasteneckém duchu a byla největší oslavou dvou set let chilské nezávislosti. A zároveň jedním z nejšťastnějších příběhů roku 2010.

ZPĚT NA ROK VE SVĚTĚ

David Koubek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme