Indonésané sesadili prezidenta Abdurrahmana Wahida

Indonéské Lidové poradní shromáždění sesadilo z funkce prezidenta Abdurrahmana Wahida. Ten ještě před tím vyhlásil v Indonésii výjimečný stav a zdůraznil, že se prezidentského křesla nemíní vzdát ani po svém odvolání a zároveň rozpustil parlament. Wahida funkci nahradila dosavadní viceprezidentka Megawatti Sukarnoputriová.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Indonéské Lidové poradní shromáždění výnos o vyhlášení výjimečného stavu odmítlo. Pro odmítnutí výnosu se připojilo všech 38 zástupců armády a policie. Prezidentovo vyhlášení stanného práva a rozpuštění parlamentu byly jeho posledními pokusy udržet se u moci. Wahid je prvním indonéským demokraticky zvoleným prezidentem.

Shromáždění Wahida sesadilo kvůli nekompetentnosti a korupci. Jakartský policejní šéf nařídil svým podřízeným, aby budovu, kde shromáždění zasedá, střežili. Vynikla tak skutečnost, že Wahid je ve svém úsilí zůstat v úřadu prakticky osamocen. Na zasedání Lidového poradního shromáždění se dostavila viceprezidentka Megawatti Sukarnoputriová. Po Wahidově odvolání převzala vedení země.

Zatím není jasné, zda Wahid na rozhodnutí o svém sesazení bude reagovat pokusem vyvolat nepokoje v hlavním městě Jakartě. Před prezidentským palácem se od rána shromáždilo na 300 Wahidových stoupenců. Žádné střety hlášeny nebyly, ale pozorovatelé se jich obávají.

Snímky z Jakarty si můžete prohlédnout v naší fotogalerii.

Milan Kopp, Zdenka Turková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme