Indonésané sesadili prezidenta Abdurrahmana Wahida

Indonéské Lidové poradní shromáždění sesadilo z funkce prezidenta Abdurrahmana Wahida. Ten ještě před tím vyhlásil v Indonésii výjimečný stav a zdůraznil, že se prezidentského křesla nemíní vzdát ani po svém odvolání a zároveň rozpustil parlament. Wahida funkci nahradila dosavadní viceprezidentka Megawatti Sukarnoputriová.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Indonéské Lidové poradní shromáždění výnos o vyhlášení výjimečného stavu odmítlo. Pro odmítnutí výnosu se připojilo všech 38 zástupců armády a policie. Prezidentovo vyhlášení stanného práva a rozpuštění parlamentu byly jeho posledními pokusy udržet se u moci. Wahid je prvním indonéským demokraticky zvoleným prezidentem.

Shromáždění Wahida sesadilo kvůli nekompetentnosti a korupci. Jakartský policejní šéf nařídil svým podřízeným, aby budovu, kde shromáždění zasedá, střežili. Vynikla tak skutečnost, že Wahid je ve svém úsilí zůstat v úřadu prakticky osamocen. Na zasedání Lidového poradního shromáždění se dostavila viceprezidentka Megawatti Sukarnoputriová. Po Wahidově odvolání převzala vedení země.

Zatím není jasné, zda Wahid na rozhodnutí o svém sesazení bude reagovat pokusem vyvolat nepokoje v hlavním městě Jakartě. Před prezidentským palácem se od rána shromáždilo na 300 Wahidových stoupenců. Žádné střety hlášeny nebyly, ale pozorovatelé se jich obávají.

Snímky z Jakarty si můžete prohlédnout v naší fotogalerii.

Milan Kopp, Zdenka Turková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme