Indů je miliarda a 210 milionů, vyplývá to z výsledků sčítání lidí

Okolo roku 2030 překoná Indie Čínu a stane se nejlidnatější zemí světa. Naznačují to údaje z nejnovějšího sčítání lidu. Nyní má Indie miliardu a 210 milionů obyvatel. To je víc než Spojené státy, Indonésie, Brazílie, Pákistán a Bangladéš dohromady.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Indie prosinec 2008 | Foto: Khalil Baalbaki

Za deset roků přibylo 181 milionů Indů a růst populace se předpokládá i nadále. Za posledních deset let vzrostla populace o 17,6 procent. Jde ale o zpomalení oproti předchozí dekádě, kdy byl nárůst 21,5 procenta.

Přehrát

00:00 / 00:00

Sčítání lidu v Indii sleduje redaktor Českého rozhlasu Jaromír Marek

Sčítání lidu také potvrdilo, že indická společnost stále preferuje syny před dcerami. Na tisíc mužů 914 žen - takový je poměr v indické populaci. V mnoha oblastech Indie je narození dívky nežádoucí a budoucí matky raději volí potrat.

Mnoho novorozených holčiček je navíc zabito krátce po porodu. Indické rodiny totiž vnímají dívky jako finanční zátěž. Pro ženy není v zemi dostatek pracovních příležitostí a vydělávají méně peněz. Pokud se dívka vdává, musí navíc rodina zaplatit ženichovi vysoké věno.

„Letos poprvé také Indie měla jakési prvky biometrických údajů v tomto sčítání. Každý člověk nad 15 roků musel při sečtení dát také otisk prstu a byl vyfotografován,“ podle redaktora ČRo Jaromíra Marka budou tyto informace mimo jiné využito při vydávání dokladů.

Jaromír Marek, Veronika Sedláčková, Lenka Rafaelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme