Iráčtí rebelové ukázali záběry vraždy muže z vrtulníku

Iráčtí rebelové zveřejnili na internetu videozáběry, na kterých vraždí jednoho z členů posádky civilního vrtulníku sestřeleného ve čtvrtek severně od Bagdádu. V bulharské helikoptéře zahynulo 11 osob, z toho šest Američanů, tři Bulhaři a dva Fidžané.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

trosky sestřeleného vrtulníku | Zdroj: ČTK

Záběr začíná během kameramana k hořícím troskám. V záběru se objevují dvě těla, jedno z nich značně zuhelnatělé se ohořelým oblečením.

Kamera pak krátce zabere muže s kalašnikovem stojícího vedle kameramana a stočí se do vysoké trávy, kde na zádech leží muž v modré letecké kombinéze a s prořídlými šedými vlasy. Z pravé strany hlavy krvácí.

Rebelové mu pomáhají vstát a přinutí jej jít. Po chvíli na něj zahájí palbu z automatických zbraní a muž se zhroutí. Jeden střelec ještě vypálí řadu ran do ležícího těla a je slyšet, jak někdo volá Allahu akbar - Alláh je velký. Podle agentury AP zatím nebylo ověřeno, zda jsou záběry pravé.

V psaném prohlášení k videosekvenci povstalci tvrdí, že člena posádky vrtulníku zastřelili "odplatou za muslimy zabité ve fallúdžské mešitě". Jde zřejmě o narážku na dobývání města Fallúdža v Iráku a posléze jeho mešity, kam se povstalci stáhli, americkými vojáky během listopadu loňského roku.

Bulharský vrtulník Mi-8 je zřejmě prvním sestřeleným civilním letounem od zahájení války v Iráku v roce 2003. Stroj si průběžně pronajímaly různé firmy pro dopravu osob, tentokrát prý letěl pro kanadskou společnost Skylink. Ke zničení helikoptéry se přihlásila organizace sítě Al-Káida v Iráku.

Martin Hromádka, Lubica Bergmanová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme