Írán chystá summit s Brazílií a Tureckem

Íránci na víkend chystají summit s tureckým premiérem Erdoganem a brazilským prezidentem Lulou. Jejich státy jsou teď členy Rady bezpečnosti OSN a chtějí odvrátit sankce, které Íránu hrozí za jeho neochotu omezit svůj jaderný program. Brazílie a Ankara se pokoušejí oživit plán mezinárodního společenství, podle kterého by Teherán dodával svůj uran ke zpracování do ciziny, namísto aby ho sám obohacoval.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Íránská islámská republika

Íránská islámská republika | Foto: Emanuel Macoun

Íránci na tento návrh od podzimu nedali jednoznačnou dopověď. Teď ale vzkazují, že když Brazílie a Turecko připraví podmínky, může Teherán opravdu do zahraničí posílat svůj polotovar a zpátky pak dostávat hotové palivové články.

Pokud by se na víkendovém summitu v Teheránu podařilo domluvit takový mechanismus, silně by to podle komentátorů oslabilo možnosti států, které proti Íránu prosazují nové sankce.

Americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová už varovala Ankaru, že Írán prý nemyslí kompromisní řešení vážně. Podobně se podle agentury AP pokusí Clintonová od pomoci Íránu odradit i Brazilce.

Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme