Island už nechce do EU, vláda odvolala žádost o vstup do společenství

Island se nestane dalším členem Evropské unie. Definitivně stáhl svou přihlášku ke členství ve společenství 28 evropských států. Středopravicová vláda přerušila rozhovory o vstupu už v roce 2013. Přihlášku chtěla stáhnout i loni na jaře, ale lidé proti tomu demonstrovali. Islandu se s EU dlouhodobě nedařilo domluvit ohledně zemědělství a na kvótách pro rybolov.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vlajka Evropské Unie

Vlajka Evropské Unie | Foto: Khalil Baalbaki | Zdroj: Český rozhlas

Naše rozhodnutí je založené jen na našem vidění budoucnosti Islandu, vysvětlil islandský ministr zahraničí Gunnar Bragi Sveinsson rozhodnutí vlády.

„Možná bych měl jiný názor, kdybych byl politikem v zemi na pevnině. Kdybych byl premiérem ve východní Evropě, určitě bych se snažil o to, aby má země byla součástí Evropské unie. Ale Island jako ostrov uprostřed Atlantiku je v jiné situaci a v jiném postavení,“ dodal Sveinsson.

Přehrát

00:00 / 00:00

Island se nestane členem Evropské unie. Vláda odvolala žádost o vstup do společenství. Podrobnosti zjišťoval redaktor Pavel Novák

Ještě před necelými pěti lety byl ale stát pro členství v Unii nadšený. Při zahájení vyjednávání o vstupu v roce 2010 tehdejší ministr zahraničí říkal:

„Jako národ chceme být u jednacího stolu, když se rozhoduje o věcech, které ovlivní budoucnost Islandu, a chceme také stabilitu silné a společné měny jako je euro.“

Ostrovní stát před sedmi lety zasáhla hluboká hospodářská krize, a byl dokonce na pokraji státního bankrotu.

Islandské banky chtěly využít v roce 2008 začínající finanční krizi ve světě, a proto spekulovaly a špatně investovaly. Tři největší z nich potom zkrachovaly.

Island nakonec před bankrotem zachránila půjčka Mezinárodního měnového fondu. Také proto se chtěl tehdy stát přidat ke stabilnímu velkému společenství a eurozóně.

„Island teď čeká stejně dobrá budoucnost, jako by ho asi čekala v Evropské unii. Stále je členem Schengenského prostoru bez vnitřních hraničních kontrol, je stále členem Evropského hospodářského společenství, takže volný obchod se zeměmi Unie. A bude si budovat vlastní budoucnost zatím tedy mimo Evropskou unii,“ uzavírá redaktor Českého rozhlasu Pavel Novák.

Pavel Novák, Anna Jadrná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme