Itálie a Francie končí s pomocí libyjským povstalcům
Odpůrci libyjského vůdce Muamara Kaddáfího pokračují v tažení na Tripolis, po intenzivních bojích se podle agentury DPA přiblížili k hlavnímu městu na zhruba 50 kilometrů z jihu a 130 kilometrů z východu. Vojenský mluvčí povstalců Ahmad Baní ale přiznal, že to povstalce stojí velké ztráty. Navíc už nemůžou počítat s pomocí Itálie a Francie.
Itálie kvůli rozpočtovým problémům oznámila stažení své letadlové lodi Garibaldi z operace v Libyi a Francie, která byla jedním z hlavních iniciátorů ofenzívy NATO proti Kaddáfího režimu, ohlásila, že přestane povstalce zásobovat svými zbraněmi.
Povstalci prý mají už být soběstační, z Misuráty však hlásí nedostatek zbraní a munice. Misuráta je stále obklíčena Kaddáfího jednotkami, takže zbraně a zásoby se k nim dopravují obtížně. „Mají ale k dispozici poměrně hodně toho, co ukořistili vládním jednotkám ve skladech na východě země, a také existuje řada zpráv, že je zásobují některé další arabské státy, například Tunisko, Egypt nebo Saúdská Arábie,“ prozrazuje vojenský a bezpečnostní analytik Lukáš Visingr.
Vojenský a bezpečnostní analytik Lukáš Visingr hodnotí ve Světě o deváté situaci povstalců v Libyi
Spekuluje se také, že za rozhodnutím Francie může stát kritika dodávek zbraní ze strany Ruska. „Rusové přišli v Libyi o velké množství civilních zakázek. Na druhou stranu se už i Rusové vyjádřili, že Kaddáfí musí odstoupit, takže jsou se změnou režimu smířeni,“ domnívá se Visingr.
Mezi povstalci jsou však prý i některé silně protizápadní frakce, které jsou napojené na Al-Káidu, a Francie zřejmě nechce riskovat, aby se takovými silám dostaly do ruky moderní západní zbraně.
Pokroky v prolomení obklíčení Misuráty mohou být podle Visingra velmi důležité také pro boj o Tripolis. Misuráta je jedinou povstaleckou enklávou na západě Libye, který je jinak spíše na straně Kaddáfího. „Pokud by se povstalcům povedlo pokračovat na Tripolis a současně prolomit obklíčení Misuráty, mohli by na Tripolis zaútočit současně,“ upozorňuje.
Ze vzduchu NATO v Libyi režim nezmění
Operace NATO probíhá už více jak tři měsíce. Generální tajemník NATO Rasmussen nejprve prohlásil, že Kaddáfího režim je u konce s dechem, naposledy však přiznal, že to tak nevypadá.
„Aliance je omezena tím, že tam nemůže poslat pozemní jednotky – jednak by tím porušila rezoluci OSN a není k tomu ani politická vůle. Musí se omezit na leteckou podporu a vysílání speciálních jednotek, které mohou povstalcům významně pomoci. Ale válka s cílem změny režimu se ze vzduchu vyhrát nedá. Závisí to stále na schopnostech povstalců, aby oni dorazili do Tripolisu a změnili režim,“ dodává Visingr.