Itálie a Francie končí s pomocí libyjským povstalcům

Odpůrci libyjského vůdce Muamara Kaddáfího pokračují v tažení na Tripolis, po intenzivních bojích se podle agentury DPA přiblížili k hlavnímu městu na zhruba 50 kilometrů z jihu a 130 kilometrů z východu. Vojenský mluvčí povstalců Ahmad Baní ale přiznal, že to povstalce stojí velké ztráty. Navíc už nemůžou počítat s pomocí Itálie a Francie.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Libyjští povstalci v Misurátě | Zdroj: Reuters

Itálie kvůli rozpočtovým problémům oznámila stažení své letadlové lodi Garibaldi z operace v Libyi a Francie, která byla jedním z hlavních iniciátorů ofenzívy NATO proti Kaddáfího režimu, ohlásila, že přestane povstalce zásobovat svými zbraněmi.

Povstalci prý mají už být soběstační, z Misuráty však hlásí nedostatek zbraní a munice. Misuráta je stále obklíčena Kaddáfího jednotkami, takže zbraně a zásoby se k nim dopravují obtížně. „Mají ale k dispozici poměrně hodně toho, co ukořistili vládním jednotkám ve skladech na východě země, a také existuje řada zpráv, že je zásobují některé další arabské státy, například Tunisko, Egypt nebo Saúdská Arábie,“ prozrazuje vojenský a bezpečnostní analytik Lukáš Visingr.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vojenský a bezpečnostní analytik Lukáš Visingr hodnotí ve Světě o deváté situaci povstalců v Libyi

Spekuluje se také, že za rozhodnutím Francie může stát kritika dodávek zbraní ze strany Ruska. „Rusové přišli v Libyi o velké množství civilních zakázek. Na druhou stranu se už i Rusové vyjádřili, že Kaddáfí musí odstoupit, takže jsou se změnou režimu smířeni,“ domnívá se Visingr.

Mezi povstalci jsou však prý i některé silně protizápadní frakce, které jsou napojené na Al-Káidu, a Francie zřejmě nechce riskovat, aby se takovými silám dostaly do ruky moderní západní zbraně.

Pokroky v prolomení obklíčení Misuráty mohou být podle Visingra velmi důležité také pro boj o Tripolis. Misuráta je jedinou povstaleckou enklávou na západě Libye, který je jinak spíše na straně Kaddáfího. „Pokud by se povstalcům povedlo pokračovat na Tripolis a současně prolomit obklíčení Misuráty, mohli by na Tripolis zaútočit současně,“ upozorňuje.

Ze vzduchu NATO v Libyi režim nezmění

Operace NATO probíhá už více jak tři měsíce. Generální tajemník NATO Rasmussen nejprve prohlásil, že Kaddáfího režim je u konce s dechem, naposledy však přiznal, že to tak nevypadá.

„Aliance je omezena tím, že tam nemůže poslat pozemní jednotky – jednak by tím porušila rezoluci OSN a není k tomu ani politická vůle. Musí se omezit na leteckou podporu a vysílání speciálních jednotek, které mohou povstalcům významně pomoci. Ale válka s cílem změny režimu se ze vzduchu vyhrát nedá. Závisí to stále na schopnostech povstalců, aby oni dorazili do Tripolisu a změnili režim,“ dodává Visingr.

Ladislav Dvořák, Lucie Maňourová, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme