Italské vládě premiéra Berlusconiho hrozí rozpad

Italský premiér Silvio Berlusconi čelí vládní krizi. Může za to roztržka v hlavní vládní straně Lid svobody premiéra Silvia Berlusconiho. Spory mezi Berlusconim a šéfem Poslanecké sněmovny Gianfrancem Finim přerostly v otevřený konflikt.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Silvio Berlusconi | Foto: G8 Website (ANSA)

Podle Berlusconiho se Fini spolčil s opozicí a chce svrhnout vládu. Vedení strany ho už proto nepovažuje za svého člena, i když formálně Fini vyloučen nebyl. Berlusconi má podle svých slov už dost toho, že se jeho bývalý hlavní spojenec sápe na jeho místo.

„Naši voliči už nehodlají tolerovat, že je tady neustálá vnitřní opozice vůči vládě, navíc často spolupracující s levicí,“ prohlásil italský premiér.

Přehrát

00:00 / 00:00

O vládní krizi v Itálii mluvil ve Stalo se dnes Ondřej Houska

Fini dlouhodobě kritizuje skutečnost, že se Berlusconi obklopuje lidmi obviněnými z řady trestných činů. Ti podle Finiho v politice nemají co dělat.

Fini založil frakci

„Pokud chceme, aby měli lidé důvěru v politiku, nesmíme v žádném případě tolerovat ty, kteří nemají smysl pro veřejnou morálku,“ řekl Fini.

Fini odpoledne reagoval a spolu se svými věrnými zakládá novou parlamentní frakci. Zhruba 34 poslanců odchází do nové frakce, byť formálně zůstávají nadále členy Lidu svobody. V senátu odchází do nového klubu deset senátorů.

Berlusconiho vládní koalice tím ztrácí v parlamentu většinu. Fini prohlásil, že případ od případu bude hlasovat pro vládu, pokud se neodchýlí od vládního programu. Berlusconiho vláda se ale může udržet, zvláště když získá podporu menší centristické katolické strany, což není vyloučeno.

Vše ale nasvědčuje tomu, že se v Itálii schyluje k předčasným volbám. I sám Berlusconi zřejmě má zájem na nových volbách, když „spálil mosty“ mosty s Finim. Zřejmě tak kalkuloval už s novými volbami a s tím, že mu opět vyjde jeho mistrovství v předvolební kampani.

Igor Maňour, Ondřej Houska, Václav Rojík, David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme