Izraelského premiéra vyšetřuje policie. O Netanjahua se zajímá ve dvou případech

Izraelská generální prokuratura nařídila policii zahájit vyšetřování ve dvou nespecifikovaných trestních případech, do nichž je zapleten premiér Benjamin Netanjahu. S odvoláním na izraelskou televizi Channel 10 o tom informovala zpravodajská agentura Reuters.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu | Zdroj: Reuters

Mluvčí ministerstva spravedlnosti odmítl zprávu komentovat, uvedla agentura. Televize informovala, že s jedním z případů nebyla dosud veřejnost nikdy seznámena.

V listopadu izraelské ministerstvo spravedlnosti oznámilo zahájení předběžného šetření nákupu tří ponorek pro armádu.

U transakce vyšlo najevo, že do vyjednávání s německou společností, která ponorky dodává, byl zapojen Netanjahuův osobní právní zástupce David Šimron. Netanjahu tvrdí, že o Šimronově úloze v kauze nic nevěděl.

Sedmašedesátiletý Netanjahu, rodák z Tel Avivu, vystudoval v USA Massachusettský technický institut. Po návratu do Izraele v roce 1978 působil v diplomatických službách. Členem parlamentu se poprvé stal v roce 1988.

Netanjahu přezdívaný Bibi byl od února 2003 do srpna 2005 ministrem financí ve vládě Ariela Šarona, kde zahájil ekonomické reformy včetně privatizace a dokázal pozvednout ekonomiku. V srpnu 2005 ale podal demisi kvůli nesouhlasu s plánovaným stažením židovských osadníků z pásma Gazy.

V čele izraelského kabinetu stál poprvé v letech 1996 až 1999. V roce 2009 pak se svou pravicovou stranou Likud sice v předčasných parlamentních volbách skončil druhý, přesto ho tehdejší prezident Šimon Peres pověřil sestavením vlády. Netanjahu pak vyhrál v předčasných volbách v lednu 2013 a březnu 2015.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme