Japonsko považuje za největší hrozbu Čínu a Severní Koreu

Nová japonská obranná doktrína, kterou už schválila vláda, by měla platit deset let. Vyplývá z ní, že Japonsko považuje za největší potenciální hrozby vojenskou moc Číny a Severní Koreu, disponující jadernými zbraněmi a raketami.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tokio

Tokio | Foto: Petr Veber | Zdroj: Český rozhlas

Tokio proto podle BBC posiluje oblasti na jihu Japonska. Naopak redukuje síly na severu země, kde byly rozmístěny od studené války.

Zpravodajové podotýkají, že Japonsko má pacifistickou ústavu, která zakazuje útočné akce. Nová japonská obranná doktrína se také zmiňuje o japonsko-amerických vztazích a spojenectví s Washingtonem označuje za nezbytnost. Spojené státy mají v Japonsku asi 50 tisíc vojáků.

Přehrát

00:00 / 00:00

O japonské obranné doktríně v pořadu Svět o druhé na Rádiu Česko.mp3

V ideové oblasti se podle zahraničněpolitického analytika Českého rozhlasu Milana Slezáka projevuje, že i pro Japonsko skončila studená válka. To znamená, že někdejší hlavní nepřítel – Rusko – už není nynějším hlavním nepřítelem.

V praxi se to projevuje tak, že Japonci přesunou většinu pozemních jednotek od severních hranic, kde je za humny Rusko, na jižní hranice, kde je blíže ke Koreji a k Číně.

Důvodem je to, že se Čína ekonomicky zmáhá a dává mnoho peněz na zbrojení. Kromě toho se také změnila povaha její armády. Za posledních patnáct let se z čínské armády, která kdysi spoléhala hlavně na tanky a na početní převahu, stává stále víc moderní armáda.

Případný vojenský konflikt mezi Čínou a Japonskem považuje Milan Slezák za možný, ale v omezeném měřítku, například ve formě přestřelek.

Milan Slezák, Helena Berková, Václav Sochor, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme