Je Štrasburk křižovatkou Evropy?

Náš zpravodaj pro Evropskou unii Vít Pohanka tráví tento týden ve Štrasburku, kde zasedá Evropský parlament. Štrasburk se někdy vedle Bruselu označuje za hlavní město Evropy. A právě to inspirovalo Víta Pohanku k dnešnímu deníku.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evropský parlament

Evropský parlament | Foto: Alice Tejkalová

Komentátor britské televize BBC označil při zahajovacím ceremoniálu Olympijských her italský Turín za srdce Evropy. Trochu mne to zarazilo - Turín sice je na severu Itálie, ale i tak je na můj vkus trochu příliš na jih, než aby se dal považovat za srdce kontinentu. Geograficky i historicky.

Ale proč mne to vlastně vůbec překvapuje? Vyrůstal jsem kdysi s v přesvědčení, že srdcem Evropy jsou Čechy a Morava. Když jsem ale poprvé vyrazil za Šumavu západním směrem a chtivě sbíral všechny pestrobarevné turistické letáčky, na které jsem narazil - podotýkám, bylo to ještě za totality - zjistil jsem, že se za srdce Evropy považuje také německý Norimberk.

Po příjezdu do Frankfurtu nad Mohanem mne zaskočilo, že teprve tam jsem v tom pravém srdci. V Kolíně nad Rýnem už mne to nepřekvapilo, v Cáchách a v Bruselu už jsem to víceméně čekal. Ale i belgické Brugy si nárokují titul srdce Evropy - a nedaleký Ghent nechce stát stranou a za tento životně důležitý orgán označuje sebe.

Ale že by i italský Turín? Víceméně vedlejší poznámka britského komentátora mne přiměla k tomu, že jsem si v internetovém vyhledávači zadal anglický výraz Heart of Europe. Dostal jsem odkazy na více než milion stránek. Slovensko i Slovinsko, Varšava i Hannover, Kyjev jako Stockholm, snad všechna větší města a regiony o sobě tvrdí, že právě ona či oni jsou srdcem Evropy.

S jistou úlevou jsem zaznamenal, že Štrasburk si osobuje pouze titul "Křižovatka Evropy". Po několika dnech v Evropském parlamentu může člověk získat spíš dojem, že je v "Pupku Evropy" - aspoň poslanci, ale hlavně jejich pomocný personál se tak tváří. Jenže říct o sobě, že žijete nebo pracujete v pupku Evropy, to vyžaduje jistou dávku sebeironie a nadhledu. A to jsou vlastnosti, kterými - popravdě řečeno - evropské instituce ve Štrasburku ale ani v Bruselu právě neoplývají. A zřejmě nejenom ony. Takže údajných srdcí Evropy ještě nejspíš najdu víc.

Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme