Jednání mezi Berlínem a Ankarou selhala. Německo stáhne vojáky ze základny NATO v Incirliku

Němečtí vojáci opustí tureckou základnu NATO v Incirliku. Oznámil to šéf německé diplomacie Sigmar Gabriel po jednání v Ankaře.

Berlín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Šéf německých socialistů Sigmar Gabriel podpořil obchodní dohodu mezi EU a Kanadou. Ve straně je ale i dost odpůrců | Zdroj: Reuters

Gabriel se snažil dosáhnout toho, aby jednotky Bundeswehru mohly na Incirliku navštívit němečtí poslanci. Turecko to ale odmítlo s tím, že to není možné z vnitropolitických důvodů.

To je pro Německo podle šéfa diplomacie nepřijatelné. „Kvůli našim vnitropolitickým důvodům musíme stáhnout vojáky ze základny v Incirliku. Německý parlament totiž má svou armádu a trvá na tom, aby ji němečtí zákonodárci mohli také navštěvovat," řekl Gabriel.

Vztahy mezi oběma zeměmi v nedávné době zkomplikoval například německý zákaz mítinků tureckých ministrů. Ti chtěli u tamní turecké menšiny získávat podporu před referendem o přechodu na prezidentský systém.

Václav Jabůrek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme