Sebevražedný útok u kábulské univerzity. Zahynulo nejméně 26 lidí

Nejméně 26 mrtvých a 18 zraněných si vyžádal dnešní útok sebevražedného atentátníka poblíž šíitské svatyně v afghánské metropoli Kábulu. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na mluvčího ministerstva vnitra. Podle úřadů je možné, že bilance obětí poroste. K útoku se přihlásila teroristická organizace Islámský stát.

Kábul (Aktualizováno: 9:50 21. 3. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejméně 26 mrtvých a 18 zraněných si vyžádal dnešní útok sebevražedného atentátníka poblíž šíitské svatyně v afghánské metropoli Kábulu. | Zdroj: Reuters

Útočník se odpálil v místě, kde se shromáždili lidé k oslavám perského Nového roku Nourúzu, který připadá na středeční den. Mluvčí ministerstva Nadžíb Daníš řekl, že útočník se očividně chtěl dostat do šíitské mešity, která byla již v minulosti terčem atentátů, ale zabránila mu v tom policejní stanoviště.

Bombové útoky si v afghánském Kábulu vyžádaly nejméně 40 mrtvých a přes sto zraněných

Číst článek

Afghánské bezpečnostní složky v souvislosti s novoročními oslavami zpřísnily bezpečnostní opatření, atentátníkovi se nicméně podařilo udeřit na lidi, kteří opouštěli mešitu nacházející se v západní části města nedaleko kábulské univerzity a vládní nemocnice.

Většina Afghánců se hlásí k sunnitské větvi islámu, šíitský islám vyznávají například menšinoví Hazárové. Sunnitští radikálové na šíity hledí jako na odpadlíky od víry a často na ně útočí.

K atentátu se prostřednictvím propagandistické agentury Amak přihlásil takzvaný Islámský stát. Tato sunnitská teroristická síť se podle světových tiskových agentur na šíitskou menšinu v Afghánistánu zaměřuje od počátku svého působení v zemi.

„Mučednická operace provedená atentátníkem ve vestě napěchované výbušninami zasáhla shromáždění šíitů během oslav jejich svátku Nourúz v Kábulu,“ uvedl Islámský stát (IS).

Ozbrojenci zaútočili na hotel v Kábulu. Na místě zasahují speciální jednotky

Číst článek

Fundamentalistické hnutí Tálibán, které má v Afghánistánu na svědomí také řadu teroristických útoků, se naopak od středečního atentátu distancovalo.

Kábul má za sebou v poslední době několik rozsáhlých atentátů. V prosinci zemřelo při útoku Islámského státu na šíitské kulturní centrum v Kábulu 41 lidí. Při útoku spáchaném v lednu byla použita sanitka a o život přišlo přes 100 lidí. K odpovědnosti se přihlásil Tálibán, stejně jako k útoku spáchanému týden předtím. Komando tehdy v hotelu Intercontinental pozabíjelo přes 20 lidí a bitva s příslušníky bezpečnostních sil trvala 13 hodin.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme