Kandidátské země se připojily ke stanovisku EU k Iráku

Třináct kandidátských zemí včetně Česka podpořilo společný postoj Evropské unie vůči Iráku. Vůbec poprvé se v něm mluví o použití síly, pokud Bagdád nebude spolupracovat se zbrojními inspektory OSN. Český premiér Vladimír Špidla při jednání v Bruselu kritizoval výroky francouzského prezidenta Jacquese Chiraka. Ten v pondělí prohlásil, že kandidátské státy "lehkomyslně a nevychovaně" komentovaly iráckou krizi bez konzultací s Evropskou unií.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

J. Fischer a C. Svoboda

J. Fischer a C. Svoboda | Zdroj: ČTK

Premiér Vladimír Špidla má ale zato, Chirakovy výroky nezatíží vztahy mezi naší zemí a Francií. Jak řekl v Bruselu Českému rozhlasu, výroky francouzského prezidenta Chiraka na pondělním summitu EU o lehkomyslnosti a nevychovanosti kandidátských zemí jsou nepřijatelné a nešťastné, ale česká vláda je nehodlá přeceňovat a definovat na jejich základě politiku vůči Francii. Nebudeme na tato prohlášení reagovat, nepřineslo by to zemi žádný užitek, řekl Špidla a dodal: "Byly řečeny v určitém kontextu a s ním odcházejí do minulosti. Nemyslím, že mohou zatížit naše vztahy."

"Dopis, o kterém se mluví, podepsala třetina zemí unie. Pět členských zemí a tři kandidátské. My jasně nesouhlasíme s tím, aby se dělila Evropa na novou a starou, méně integrovanou a více integrovanou, protože jakékoli dělení v Evropě není dobré. Já bych spíše ocenil, že v Bruselu došlo k dohodě," řekl předtím Radiožurnálu šéf naší diplomacie Cyril Svoboda.

Přehrát

00:00 / 00:00

C. Svoboda: K výsledkům bruselského summitu EU

Evropská unie zažehnala v pondělí v Bruselu své vnitřní rozpory ohledně způsobu řešení irácké krize. Představitelé patnáctky na mimořádném summitu v Bruselu schválili usnesení, které připouští nasazení síly proti režimu Saddáma Husajna, avšak jako "poslední prostředek".

Francouzský prezident Jacques Chirac na summitu tvrdě odsoudil kandidátské země za to, že v minulých týdnech zaujaly ohledně Iráku proamerický postoj. Podle něho se chovaly "lehkomyslně", "nevychovaně" a "propásly dobrou příležitost mlčet".

Na Chiracova slova dnes na tiskové konferenci v Londýně reagoval i britský premiér Tony Blair. Zdůraznil, že země kandidující na vstup do Evropské unie mají plné právo vyslovit se k mezinárodním problémům. "Doufám, že nikdo neříká, že by nové země měly být čímkoli jiným než řádnými členy Evropské unie s plným právem na vyjadřování vlastních názorů." Podle Blaira budoucí členové EU dokáží více ocenit spojenectví Ameriky a Evropy. "Lidé, kteří chtějí Evropu a Ameriku rozdělit, hrají nejnebezpečnější hru mezinárodní politiky, kterou znám," poznamenal na adresu francouzského prezidenta, aniž ho však přímo jmenoval.

Milan Kopp, Milan Fridrich, Kateřina Pospíšilová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme