Katastrofu nigerijského letadla nikdo nepřežil

V Nigérii se krátce po startu v noci na neděli zřítilo dopravní letadlo se 116 lidmi. Podle nejnovějších informací nigerijského Červeného kříže neštěstí nikdo nepřežil. Na palubě cestovalo i několik afrických diplomatů.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Boeing 737 společnosti Bellview Airlines

Boeing 737 společnosti Bellview Airlines | Zdroj: ČTK

Boeing 737-200 společnosti Bellview Airlines odstartoval z nigerijské hospodářské metropole Lagosu v 23:45 SELČ a mířil do hlavního města Abuji.

Pár minut po startu vyslal pilot nouzové volání. Letadlo zmizelo z radarů 24 kilometrů západně od Lagosu nad Atlantikem, od té doby ho nikdo neviděl.

Po letadle začaly ihned pátrat vrtulníky nigerijských bezpečnostních sil. Jeho pozůstatky byly objeveny několik hodin po neštěstí v lokalitě Lissa ve státě Ogun, asi 30 kilometrů severně od Lagosu.

"Letadlo bylo totálně zničeno, jeho trosky jsou široce rozesety. Nebyly tam žádné stopy po přeživších. Záchranáři viděli spálená těla," řekl agentuře Reuters generální tajemník Červeného kříže Abiodun Orebiyi. Televizní stanice AIT uvedla, že místo dopadu letadla objevil její zpravodajský štáb.

Podle původních zpráv byly pozůstatky stroje nalezeny asi o 150 kilometrů severněji, ve státě Ojo. Jeho mluvčí Adeola Oloko hovořil o nejméně 50 osobách, které havárii přežily. Později ale tyto informace odvolal.

V letadle cestovalo 110 pasažérů a šestičlenná posádka. Jejich národnost není zatím známa. Bellview Airlines je ale oblíbená u cizinců žijících v Nigérii a západní diplomaté se obávají, že by mezi oběťmi mohli být jejich občané. Přítomnost svých členů na palubě již potvrdilo Hospodářské společenství západoafrických států (CEDEAO).

Příčinu neštěstí zatím vyšetřovatelé neznají. Podle meteorologů nad pobřežními oblastmi Nigérie byly viditelné lokální bouřky a přímo nad Lagosem údajně řádila silná elektrická bouře. Mezi pasažéry bylo i několik vysokých nigerijských představitelů, proto se také původně objevily spekulace, že stroj mohl někdo unést.

Nejhorší letecké neštěstí zažila Nigérie v květnu 2002, když se krátce po startu v severonigerijském městě Kano zřítilo letadlo se 76 lidmi na palubě na rušné tržiště. Zahynulo celkem 150 lidí, stovky dalších byly zraněny. V roce 1996 nepřežilo pád letounu Boeing-727 nigerijské letecké společnosti ADC mířícího do Lagosu 151 osob.

Martin Hromádka, Marcela Pohanková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme