V autobusu na západě Kazachstánu uhořelo 52 lidí. Nehoda patří mezi nejtragičtější za osmadvacet let

Dvaapadesát lidí zahynulo v hořícím autobuse na západě Kazachstánu. Oznámilo to ve čtvrtek kazašské ministerstvo vnitra. Z hořícího vozu se zachránilo jen pět osob včetně obou řidičů. Nehoda patří mezi nejhorší v Evropě a státech bývalého SSSR od roku 1990. Podle vyšetřovatelů byl zřejmě příčinou požáru zkrat v rozvodu elektřiny, autobus byl navíc přetížen.

Astana (Aktualizováno: 13:05 18. 1. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

ILUSTRAČNÍ FOTO | Zdroj: Reuters

Podle kazašského úřadu pro mimořádné situace byli v autobuse občané Uzbekistánu, kteří cestovali přes Kazachstán za prací do Ruska.

Ruská agentura RIA Novosti s odkazem na kazašské sdělovací prostředky napsala, že všichni mrtví jsou Uzbekové.

Oba kazašští řidiči neštěstí přežili s lehkým zraněním, hospitalizaci údajně odmítli.

Autobus značky Ikarus jel na trase mezi jihokazašským Šymkentem, který leží asi 130 kilometrů severně od uzbecké metropole Taškentu, a tisíc kilometrů vzdálenou ruskou Samarou. Nehoda se stala v Akťubské oblasti nedaleko obce Kalybaj.

Oblastní úřad pro mimořádné situace zřídil kvůli nehodě operační centrum, které dalo k dispozici speciální telefonické číslo a připravuje psychologickou službu.

Na místě jsou policisté, zdravotníci a záchranáři. Kazašská vláda vytvořila zvláštní komisi, která má neštěstí vyšetřovat a poskytnout pomoc pozůstalým. Do Kazachstánu bylo vypraveno i zvláštní letadlo z Uzbekistánu.

Nejtragičtější nehody autobusů v Evropě a státech bývalého SSSR po roce 1990

 • 59 mrtvých - 4. března 2001, Portugalsko
  Autokar s 59 cestujícími se zřítil do řeky Douro v severním Portugalsku z výšky 50 metrů, když jeden mostní pilíř nevydržel nápor vody a strhl s sebou i část mostu. Spolu s ním spadly i tři automobily s dalšími deseti lidmi. Nikdo nepřežil.

 • 56 mrtvých - 30. prosince 1990, Rusko
  Při srážce autobusu s nákladním autem mezi Rostovem a Voroněží na jihozápadě Ruska zemřelo 56 osob. Tragickou situaci zkomplikoval požár, který zachvátil trosky obou vozů.
 • 52 mrtvých - 28. srpna 1991, Turecko
  Při havárii autobusu u Dogubayazitu v turecké provincii Agri zahynulo 52 osob. Autobus s turisty směřoval do Íránu na procesí k jednomu ze svatých šíitských míst v Mašhadu.
 • 52 mrtvých - 18. ledna 2018, Kazachstán
  V hořícím autobuse na západě Kazachstánu zahynulo 52 lidí. Oznámilo to dnes kazašské ministerstvo vnitra. Z hořícího vozu se zachránilo jenom pět osob.
 • 49 mrtvých - 24. července 1993, Turecko
  Čelní srážku dvou autobusů poblíž města Avanos v provincii Nevsehir ve středním Turecku nepřežilo 49 cestujících.
 • 48 mrtvých - 24. října 1997, Turecko
  Autobus plný cestujících se na silnici mezi městy Konya a Adana srazil s prázdnou cisternou. Při požáru, který následoval po srážce, uhořelo 43 cestujících, další tři zemřeli na následky zranění při převozu do nemocnice. Nehodu nepřežil ani řidič a spolujezdec z cisterny.
 • 45 mrtvých - 19. srpna 1992, Španělsko
  Autobus, který jel z Barcelony do Sevilly, vyjel nedaleko města Castellón v zatáčce přípojky k dálnici ze silnice a převrátil se. Neštěstí si vyžádalo 45 mrtvých.
 • 45 mrtvých - 12. října 2010, Ukrajina
  Při srážce posunovací elektrické lokomotivy s linkovým autobusem u města Marganěc na jihovýchodě Ukrajiny zemřelo 45 lidí. Před přejezdem autobus nejprve na pokyn světelného a zvukového výstražného zařízení zastavil, ale těsně předtím, než na přejezd vjela lokomotiva, se znovu rozjel.
 • 43 mrtvých - 13. května 2000, Bosna a Hercegovina
  Autobus, vezoucí muslimské poutníky, prorazil u města Kakanj (asi 50 kilometrů severozápadně od Sarajeva) svodidla a spadl do řeky Bosna do hloubky 20 metrů. Na místě zemřelo 42 cestujících, jeden člověk zemřel po převozu do nemocnice.
 • 43 mrtvých - 23. října 2015, Francie
  V jihozápadní Francii, asi 50 kilometrů východně od Bordeaux, se čelně srazily autobus s nákladním autem převážejícím dřevo. Po nehodě začala obě vozidla hořet, o život přišlo 40 důchodců, kteří jeli z nedaleké obce na jednodenní výlet k pobřeží, oba řidiči a malý syn šoféra nákladního vozu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme