Ruské použití hypersonických střel? ‚Je to zpráva adresovaná Západu,‘ popisuje analytik Svárovský

Ruská armáda v sobotu oznámila, že na jihozápadě Ukrajiny nasadila hypersonické střely Kinžal. „Tím, komu je adresována ta výzva nasazení této zbraně, je jednoznačně Západ,“ hodnotí pro Radiožurnál analytik a bývalý dlouholetý diplomat Martin Svárovský, vedoucí programu bezpečnostních strategií think-tanku Evropské hodnoty.

Rozhovor Kyjev/Moskva Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruská stíhačka MiG-31 údajně nese hypersonickou střelu Kinžal. Fotografie z videa ruského ministerstva obrany z 19. února 2022

Ruská stíhačka MiG-31 údajně nese hypersonickou střelu Kinžal. Fotografie z videa ruského ministerstva obrany z 19. února 2022 | Foto: AFP PHOTO/Russian Defence Ministry | Zdroj: Profimedia

Jaký strategicko-taktický význam připsat té informaci o použití střel, které se pohybují nejméně pětinásobnou nadzvukovou rychlostí a proti kterým údajně tedy není žádná účinná obrana?
Nasazení těchto zbraní vychází z toho, že ta operace je v posledních dnech do velké míry operací psychologickou. Nasazení těchto zbraní zároveň přesně odpovídá ruské taktice, kterou několik let nacvičovali. Cílem je dobýt nějaké území a pokrýt ho takzvaným ochranným deštníkem. To znamená znemožnit stejně vyspělému nebo vyspělejšímu protivníkovi to územní dobývat.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si rozhovor s analytikem Martinem Svárovským, vedoucím programu bezpečnostních strategií think-tanku Evropské hodnoty

Tento systém deštníku spočívá ve čtyřech komponentech. Jedna je masivní artilerie, druhé jsou systémy elektronického válčení, třetí je protiletecká obrana a čtvrté jsou schopnosti zasazení precizního úderu na dlouhou vzdálenost. A myslím, že do tohoto spadá ta zbraň, o které jste mluvila. Je jedno, jestli je hypersonická nebo má nižší rychlost.

Nasazení této zbraně zcela jasně svědčí o ruské taktice zakopat se na území, petrifikovat územní zisk, a tím, komu je adresována ta výzva nasazení této zbraně, je jednoznačně Západ. Jsou to typy zbraní, které mají znemožnit Severoatlantické alianci nebo nějaké západní alianci o toto území bojovat, protože by to znamenalo násobné zvýšení ceny takového protiútoku. Je to namířeno proti nám.

A to, co Rusko páchá v posledních dvou nebo třech dnech v Mariupolu, tak jsem přesvědčen, že cílem jejich vzkazu už není jen Ukrajina, ale právě odstrašení Západu.

Rusko použilo na Ukrajině hypersonické střely Kinžal, tvrdí ministerstvo obrany

Číst článek

V Mariupolu panuje humanitární katastrofa. Ukrajinské úřady zároveň potvrdily, že ztratili přístup k Azovskému moři. Jak je tu ještě naděje, že ten přístav se dá udržet?
Těžko odpovědět, ale je jasné, že je tam urgentní humanitární situace. Denně umírají stovky lidí a to základní k pochopení je, že hodiny tikají trochu jinak pro Ukrajinu a trochu jinak pro Mariupol. Ukrajina má příslib k dostání těžkých zbraní, a jsem velmi rád, že Česko je toho součástí. Ty Ukrajině pomohou a postupně změní situaci na bojišti. Než se tam ale dostanou, uběhne týden, než budou distribuovány k bojovým jednotkám, bude druhý týden.

A Mariupol nemá čas.
Ano, Mariupol nemá čas. Jediná možnost, jak se dostat do Mariupolu, je v současné době vzduchem. Jiná možnost neexistuje. Těžkými zbraněmi máme řešení na řešení ukrajinského konfliktu, ale nemáme stále řešení na tu aktuální humanitární katastrofu, která se odehrává před našima očima v Mariupolu.

Věra Štechrová, Jaroslav Beránek, ako Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme