KLDR ohlásila vítězství proti covidu a naznačila, že ho prodělal i Kim

Severokorejský vůdce Kim Čong-un ohlásil vítězství v boji proti koronaviru a nařídil, aby byla zrušena nejpřísnější protiepidemická opatření, která byla zavedena v květnu. Jeho sestra uvedla, že se vůdce potýkal s horečkami, čímž poprvé naznačila, že prodělal covid-19. Z rozšíření nákazy v KLDR přitom obvinila Jižní Koreu a pohrozila „smrtící odvetou“. S odkazem na severokorejská státní média o tom informuje agentura Reuters.

Pchjongjang Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Severokorejský vůdce Kim Čong-un

Severokorejský vůdce Kim Čong-un (ilustrační foto) | Foto: KCNA | Zdroj: Reuters

Severní Korea, zřejmě i kvůli nedostatku testů, nesdělila, kolik případů covidu-19 se v zemi potvrdilo. Místo toho denně hlásila počty pacientů s horečkou, kterých bylo celkem asi 4,77 milionu. Od 29. července ale tato země s 26 miliony obyvatel žádný nový případ nehlásila.

Kimova sestra Kim Jo-čong podle státní agentury KCNA prohlásila, že se vůdce také potýkal s příznaky horečky, vůbec poprvé tím naznačila, že prodělal covid-19.

Kim Čong-un ‚pozitivně zhodnotil epidemickou situaci‘. KLDR ohlásila dalších 89 tisíc lidí ‚s horečkou‘

Číst článek

„I když byl vážně nemocný s vysokou horečkou, nemohl si ani na chvíli lehnout, jelikož myslel na lidi, o které se musí starat až do konce protiepidemické války,“ řekla na středečním jednání, při kterém se vyhodnocovala protiepidemická opatření v zemi.

Bližší podrobnosti o zdravotním stavu svého bratra nesdělila, ale přičetla rozšíření nákazy v KLDR letákům z Jižní Koreje. Aktivisté často z řad severokorejských uprchlíků již léta pouštějí přes hranici balony s letáky kritizujícími severokorejského vůdce a balíčky s potravinami, léky, penězi a dalšími předměty.

Kimova sestra kritizovala novou vládu prezidenta Jun Sok-jola za to, že se snaží zrušit zákaz těchto kampaní z roku 2020, a označila ji za „neměnného úhlavního nepřítele“. „Nemůžeme nadále přehlížet nepřetržitý příliv odpadků z Jižní Koreje,“ prohlásila a pohrozila, že „zlikviduje“ soulské úřady. „Naším protiopatřením musí být smrtící odveta,“ uvedla.

Jihokorejské ministerstvo pro sjednocení vyjádřilo politování nad tvrzením Severní Koreje, že za epidemii covidu-19 mohou dopisy přeběhlíků, a nad výhrůžkami Pchjongjangu. Severokorejská oficiální úmrtnost 0,0016 procenta, tedy 74 z přibližně 4,77 milionu, je „bezprecedentní zázrak“, řekl na jednání severokorejský zmocněnec pro boj s epidemií.

Odborníci to zpochybňují 

Světová zdravotnická organizace tvrzení KLDR o ustupující nákaze zpochybnila a v červnu uvedla, že se epidemická situace v zemi pravděpodobně spíše zhoršuje.

Severní Korea nasadila armádu do boje s covidem. Úřady hlásí, že horečku má už 1,48 milionu lidí

Číst článek

Autoritářská KLDR využila pandemii ke zpřísnění kontroly obyvatel, ale nynější vítězné prohlášení by podle analytiků mohlo být předznamenáním obnovení obchodu s Čínou, kterému brání uzavření hranic a další omezení. Podle pozorovatelů by oznámení také mohlo Kimovi připravit půdu pro první jaderné testy od roku 2017.

Severokorejské prohlášení o poražení covidu-19 bylo vydáno, přestože země kvůli epidemii podle dostupných informací nezavedla žádný očkovací program. Severní Korea tvrdí, že se spoléhala na uzávěry, léky vlastní výroby a na to, co Kim nazval „výhodným socialistickým systémem korejského typu“.

Severokorejský vůdce nařídil zrušit nejpřísnější protiepidemická opatření, ale uvedl, že si země musí udržet „ocelově pevnou protiepidemickou bariéru“.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme