KLDR má tisíce centrifug k výrobě obohaceného uranu

Severní Korea vlastní tisíce centrifug na obohacování uranu. Podle Pchjongjangu jde ale o mírový jaderný program sloužící jen k výrobě energie.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Socha Kim Ir-sena na návrší Mansude

Socha Kim Ir-sena na návrší Mansude | Foto: Velvyslanectví ČR v Pchjongjangu

Podrobnosti o nukleárním programu KLDR byly zveřejněny přesně týden po útoku komunistických jednotek na jihokorejský ostrov Jonpchjong, při kterém zahynuli dva vojáci a dva civilisté.

Podle severokorejského stranického deníku Rodong Sinmun rychle postupuje výstavba moderního reaktoru na lehkou vodu, samotné zařízení na obohacování uranu vybavené několika tisíci centrifugami už je prý funkční.

Pchjongjang zároveň obhajuje právo na výrobu energie v jaderných reaktorech, západní experti ale na druhé straně podezírají režim Kim Čong-ila z pokračujícího vývoje atomových zbraní. KLDR totiž už před rokem a půl přerušila šestistranné rozhovory o svém nukleárním programu.

Napětí na Korejském poloostrově v posledních dnech také zvýšil útok komunistických jednotek na jihokorejský ostrov Jonpchjong, při kterém zahynuli čtyři lidé a 18 utrpělo zranění. Granáty také zničily 29 domů, dalších 80 bylo poškozeno.

Milan Kopp, Robert Mikoláš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme