KLDR výrazně rozšířila svůj jaderný arzenál, tvrdí čínští experti

Čínští odborníci varují před jadernou hrozbou ze Severní Koreje. Její jaderný arzenál je prý mnohem větší, než se původně předpokládalo. Informuje o tom deník Wall Street Journal.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Model severokorejské rakety Unha-9 na výstavě v Pchjongjangu v roce 2013 | Foto: Voice of America, Wikimedia Commons, public domain, Steve Herman

Severokorejský režim by podle čínských odhadů měl mít v tuto chvíli dvacet jaderných hlavic a k tomu dostatek uranu, aby tento počet do příštího roku ještě zdvojnásobil.

Experti z čínského Institutu pro mezinárodní studia předali tuto informaci na soukromé schůzce americkým jaderným expertům.

Přehrát

00:00 / 00:00

Severní Korea má podle čínských expertů 20 jaderných hlavic. Jaderný arzenál KLDR rozebral komentátor ČRo Milan Slezák

Zatím se ale neví, jak se KLDR posunula ve vývoji balistických střel. Americká armáda tento měsíc oznámila, že se komunistickému státu podařilo zmenšit jadernou nálož natolik, aby ji unesla raketa delšího doletu.

Důležitou roli při tom měly sehrát tři jaderné testy, které Pchjongjang v posledních osmi letech podnikl.

Podle komentátora ČRo Milana Slezáka je v doletu severokorejských raket celé Japonsko nebo Jižní Korea. A spekuluje se o tom, že nová raketa, kterou ale Severní Korea ještě neotestovala, je schopná zasáhnout západní území USA.

„Je ale pravda, že Severokorejci mají ještě určité věci, které musejí vyřešit. Údajně nemají zvládnutelnou technologii, kdy balistická raketa vstoupí do kosmu a pak se zase snese do atmosféry – na ten návrat do atmosféry prý severokorejské rakety ještě nejsou připraveny," poznamenává Slezák.

"A nemluvím o tom, že také v důsledku sankcí nemá Severní Korea vyvinutý naváděcí systém, takže její rakety jsou velmi nepřesné.“

mta, Pavlína Nečásková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme