Klid před politickou bouří. Fico vyhraje volby na Slovensku, vládnout ale nemusí

Zůstane Robert Fico i dál slovenským premiérem, nebo se bude stěhovat z Úřadu vlády? To je zásadní otázka parlamentních voleb na Slovensku. Před sobotní bouří dnes zavládl v zemi absolutní politický klid, politici od čtvrtka už nesmí agitovat, média zase psát či vysílat o jednotlivých stranách nebo kandidátech.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sobotní volby dnes připomínaly už jen billboardy, některé více či méně poničené

Sobotní volby dnes připomínaly už jen billboardy, některé více či méně poničené | Zdroj: Reuters

To, že se v sobotu na Slovensku konají parlamentní volby, připomínají jen billboardy v ulicích a živé diskuze na sociálních sítích.

Za porušení dvoudenního moratoria, novinky letošních voleb, hrozí přísná pokuta. Politickým stranám v přepočtu až osm milionů korun, médiím pak 300 tisíc.

Přehrát

00:00 / 00:00

Atmosféru a rozložení sil před parlamentními volbami na Slovensku přiblížil zpravodaj Petr Vavrouška

Volební štáby s napětím čekaly, jestli se na poslední chvíli neobjeví ještě nějaká aféra nebo skandál. Letošní předvolební kampaň se ale obešla bez výrazných politických kauz.

Téměř s jistotou lze říct, že vítězem voleb se stane vládnoucí strana Smer premiéra Roberta Fica. Na slovenské politické scéně není hráč, který by sociálním demokratům konkuroval, a všechny předvolební průzkumy to jenom potvrzují.

Vládní strana Smer Roberta Fica postavila kampaň na odporu proti migrantům | Foto: Reuters

Zda ale bude Robert Fico dál premiérem i po sobotním hlasování, už tak jisté není. Zatímco dnes vládne sám, po zítřku bude muset nejspíš hledat koaličního partnera.

Jako logický spojenec Smeru se nabízí nacionalisté ze Slovenské národní strany, kterou kdysi vedl kontroverzní Ján Slota. Právě SNS, stranu Most-Híd a křesťanské demokraty označil Fico za standardní strany, s nimiž by po volbách upřednostnil jednání o vytvoření koalice.

Šanci může opět dostat pravice. Chybí jí však jednota

V povolebním vyjednávání se však může stát cokoliv a voliči dokonce mohou rozdat karty tak, že Fico navzdory vítězství vládu nesestaví a tuto možnost dostanou pravicové strany, stejně jako v roce 2010. Kabinet premiérky Ivety Radičové se ovšem tehdy rozpadl už po roce a čtvrt, předčasné volby pak přesvědčivě vyhrál Smer.

Největším konkurentem Roberta Fica je tentokrát nováček slovenské politiky, strana Síť vedená Radoslavem Procházkou. Mladý právník získal sebevědomí v posledních prezidentských volbách, po nichž si založil vlastní stranu, a tentokrát může počítat i s dvouciferným volebním ziskem.

Radoslav Procházka | Foto: flickr.com Wikimedia Commons CC BY-SA 2.0 Bratislavská župa

Problémem slovenské pravice však zůstává její roztříštěnost. O hlasy voličů z této strany politického spektra se totiž uchází hned několik menších stran, z jejichž lídrů se každý prezentuje jako ten jediný pravicový mesiáš. A právě to je největší hendikep pro případnou širokou koalici pravicových stran.

Volební místnost se na Slovensku otevřou úderem sobotní sedmé hodiny, na 4,4 milionu oprávněných voličů může hlasovat až do 22. hodiny. Hned poté začínají volební studia na všech hlavních televizních kanálech a v neděli nad ránem už by mělo být jasné, jak hlasování dopadlo.

Volby do Národní rady Slovenské republiky 1994 - 2012 | Foto: Český rozhlas

Petr Vavrouška, ČRo, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme