Kolem Eiffelovy věže vyroste 2,5 metru vysoká skleněná zeď. Má ochránit návštěvníky před teroristy

Nejznámější symbol Paříže bude mít novou ochranu. Okolo Eiffelovy věže vznikne kvůli obavám z teroristických útoků dva a půl metru vysoká skleněná zeď z neprůstřelného skla. Nahradí kovový plot, který úřady okolo nechaly postavit loni před evropským fotbalovým šampionátem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Eiffelovu věž hlídají policisté | Zdroj: Reuters

Pařížská radnice plánuje bariéru v přepočtu asi za 540 milionů korun postavit ještě do konce letošního roku. Skleněná zeď ale vyroste jen na jižním a severním okraji areálu Eiffelovy věže. Návštěvníci památky na ni tedy narazí při cestě od parku známého jako Martovo pole a od Seiny.

Na západě a východě od symbolu Paříže stávající kovový plot vystřídá ozdobný plot. Podle radnice se díky změně návštěvníkům naskytne lepší výhled na věž. Architekti prý zeď navrhnou tak, aby splynula s řekou, a zároveň se turisté k památce dostali rychleji než teď.

Útočník z Louvru odmítá vypovídat. Nic nenasvědčuje, že by šlo o radikálního muslima

Číst článek

Podle listu Le Parisien se toho někteří zastupitelé města obávali, že bezpečnostní kontroly odradí turisty. Mluvili o tom, že zeď, byť skleněná, udělá z okolí Eiffelovy věže pevnost. Zástupce pařížské starostky pro sport a turismus Jean-Francois Martins ale prohlásil, že zvýšená bezpečnostní opatření jsou dál potřeba, zvlášť okolo citlivých míst, jakým je Eiffelova věž. Ostatně ve Francii dál platí výjimečný stav vyhlášený po pařížských atentátech z předloňského listopadu.

Potřebnost pečlivějších ochrany podle Martinse ukázal třeba i útok mladého Egypťana v Louvru z minulého týdne. Bariéra má něčemu podobnému zabránit. Martins navíc tvrdí, že ani stávající plot výrazně neovlivňuje počty návštěvníků eiffelovky.

„Počet turistů, kteří navštíví Eiffelovu věž, po teroristických útocích z předloňského listopadu klesl. Teď už se ale vracíme k dřívějším číslům, a to i přesto, že tam je plot. Ten ale koneckonců není takovou překážkou. Návštěvníci se přes něj dostanou docela rychle a navíc díky němu regulujeme prostor, který byl dřív někdy trochu chaotický. Má to ještě další pozitivní dopad - plot drží kapsáře o kousek dál. Prostranství je tak bezpečnější a lidé si můžou v klidu a zdarma Eiffelovu věž fotit, jen nejdřív musí projít kontrolou,“ vysvětlil Martins. Eiffelovu věž každý rok navštíví asi 6 milionů lidí.

Egypťan chtěl zničit umělecká díla v Louvru

Minulý týden napadl devětadvacetiletý Egypťan dvěma mačetami hlídkujícího vojáka. Ten se bránil střelbou a agresora vážně zranil.

Podle zdroje agentury Reuters z francouzského soudu Egypťan přiznal, že sympatizuje s myšlenkami takzvaného Islámského státu. Odmítl ale, že by jednal na rozkaz někoho z této teroristické organizace.

Útočník chtěl údajně zničit umělecká díla vystavená v Louvru, aby pomstil syrský lid. Vyšetřovatelé se zároveň snaží zjistit, co Egypťan dělal poslední dny před útokem. Zatím se domnívají, že vše plánoval dopředu.

Ondřej Klapal Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme