Kunduz v rukou opozice

Afghánská Severní aliance dobyla město Kunduz na severu země. Město je údajně už ze tří čtvrtin v jejích rukou. Talibanští obránci Kunduzu se jim prý po desetidenním obléhání vzdali a poté ho obsadili vojáci generála Abdula Rašída Dóstuma. Část vojáků Talibanu kteří byli zajati v Kunduzu, se v Mazáre Šarífu na severu Afghánistánu vzbouřila. Agentura AFP hovoří o 400 až 600 vzbouřencích, z nichž velký počet přišel o život. Bývalý afghánský prezident a vůdce Severní aliance přitom Burhánuddín Rabbání zdůraznil, že obavy o osud zajatců v Afghánistánu nejsou opodstaněné. Afghánští příslušníci Talibanu budou podle něho hromadně propuštěni.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

voják Severní aliance

voják Severní aliance | Zdroj: ČTK

Dobývání města komplikovaly neshody mezi jednotlivými proudy opozice - o vládu nad Kunduzem spolu soupeří uzbecká a tádžická frakce Severní aliance. Dóstum se nakonec dohodl s dalším vůdcem sil Severní aliance, Muhammadem Daúdem, že jeho muži obsadí Kunduz ze západu a Daúdovy jednotky z východu. Podle afghánské agentury AIP je 70 procent města už v rukou opozice. Pád Kunduzu, poslední bašty Talibanu na severu země, umožní Severní alianci a americkému letectvu soustředit své síly na útoky v oblasti jihoafghánského Kandaháru, který je tradičním centrem Talibanu.

V Kunduzu zbývají už jen ojedinělé skupiny příslušníků Talibanu a organizace Al Kajdá. Jde především o cizince, kteří se obávají, že je opoziční vojáci popraví. Rabbání ale slíbil, že zahraniční zajatci budou předáni OSN. "Pokud jde o arabské, pákistánské a jiné bojovníky, rádi bychom našli řešení. Navzdory tomu, že bojovali proti nám, nemáme s nimi nic společného, odpouštíme jim. Rádi bychom je předali Organizaci Spojených národů bude na ní jestli jim umožní návrat do vlasti, nebo s nimi udělá cokoliv bude chtít." Rabbání, který stojí v čele Severní aliance, zároveň připustil, že by v nové koaliční vládě mohli zasednout i příslušníci Talibanu.

Stovky zahraničních bojovníků Talibanu, kteří byli zajati v severoafghánském Kunduzu a vězněni v zajateckém táboře v pevnosti nedaleko severoafghánského Mazáre Šarífu, údajně zemřely při dnešní vzpouře. Oznámily to světové agentury s odvoláním na tvrzení opozičního Severního spojenectví. Agentura AFP hovoří o 400 až 600 vzbouřencích, z nichž velký počet přišel o život. Zajatci nejprve vyrazili dveře, aby se pokusili o útěk. Poté se jim podařilo odzbrojit část stráží. Následný boj trval celou noc, ale nakonec byla vzpoura potlačena. Vězňové chaosu, který nastal poté, co jeden z vězňů nechal při sebevražedném útoku explodovat granát. Výbuch zabil kromě něho také dva strážce.

V pákistánském pohraničním městě Kvéta se sešli paštunští předáci z jižního Afghánistánu, aby vytvořili delegaci, která vyzve vedení Talibanu v Kandaháru ke kapitulaci. Podle agentury Reuters zatím není jasné složení delegace ani to, kdy se vydá na cestu. Poté, co vojska Severní aliance obsadily Kunduz, je Kandahár na jihu Afghánistánu poslední baštou talibanského vedení. Paštunští předáci tak chtějí zabránit tomu, aby příslušníci Talibanu bránili Kandahár se zbraní v ruce.

Pákistánská policie v Karáčí uzavřela úřadovnu afghánského hnutí Taliban. Policejní mluvčí citovaný agenturou AP oznámil, že bylo zatčeno 15 lidí a zabaveno množství předmětů. Důvod zatýkání ale nezveřejnil. Podle některých zdrojů dala pokyn k uzavření talibanské filiálky pákistánská tajná služba. V noci na včerejšek vypálil neznámý útočník v těsné blízkosti amerického konzulátu v Karáčí protitankovou střelu. Při incidentu nebyl nikdo zraněn.

Hledaný terorista Úsama bin Ládin byl před několika dny údajně zpozorován jihozápadně od afghánského Dželálábádu. Řekl to jeden z představitelů protitalibanské opozice, kterého dnes cituje list The New York Times. Hazárát Alí, který byl nedávno pověřen dohledem nad dodržováním zákona a pořádku ve třech východoafghánských provinciích, deníku řekl, že bin Ládina viděli nedaleko horské základny Tora Bora mezi dvěma údolími v provincii Nangarhár. Tato oblast je prý přístupná jen na koni.

Na konferenci v Bonnu, kde by se mělo diskutovat o přechodné vládě v Afganistánu bude zastoupen také bývalý afgánský král Mohammed Zahir šáh, který od roku 1973 žije v exilu v Itálii. V rozhovoru pro italský pravicový deník král potvrdil, že pošle do Bonnu svou delegaci. Zahír šáh žádá, aby mezinárodní síla demilitarizovala Kábul a považuje za nutnou dislokaci bezpečnostní síly OSN v hlavním městě. V Bonnu bude delegace bývalého krále požadovat vytvoření vlády reprezentující všechna afghánská etnika. Zahír šáh naléhá, aby bylo svoláno velké shromáždění afghánských kmenových vůdců a tvrdí, že v opačném případě žádná vláda v Kábulu nebude stabilní.

Spojené státy a Velká Británie plánují podle britského týdeníku The Sunday Times rozšíření současné vojenské protiterostické kampaně na Somálsko, Súdán a Jemen. Pozornost na tyto země prý chtějí obrátit, jakmile skončí jejich vojenské operace v Afghánistánu. List s odvoláním na činitele z Washingtonu a z Londýna napsal, že oba spojenci vidí v Somálsku, Súdanu a Jemenu nové cíle, které mají spojitost s hledaným teroristou Úsamou bin Ládinem. Mluvčí britského ministerstva obrany tyto zprávy nepotvrdil, ale ani nevyloučil.

Vědunka Lunardi, Kateřina Pospíšilová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme