Kypřané demonstrují před parlamentem proti chystanému zdaňování účtů

Kyperský parlament odložil schvalování podmínek půjčky od Evropské unie na úterý. Brusel podmínil uvolnění miliard jednorázovým zdaněním bankovních vkladů, dohoda ale vyvolala velké rozhořčení mezi obyvateli i některými politickými stranami.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rozhořčení Kypřané demonstrují proti zdanění vkladů na účtech | Zdroj: Reuters

Parlament nejspíše stále nenašel většinu, která by záchranný balík v dohodnuté podobě schválila.

Nahlas se už proto uvažuje o úpravě chystané daně. Pro bohaté lidi a firmy s více než 100 tisíci eur na účtu by ještě zvýšila, a pro ostatní naopak snížila.

Ve sněmovně nyní s poslanci jedná i kyperský prezident. Budovu parlamentu podle agentury DPA hlídá policie, protože tam proti zdanění demonstruje několik desítek lidí.

Zdanění vkladů na účtech žene Kypřany k bankomatům

Číst článek

Možné změny by měli dnes večer na mimořádné telekonferenci probrat i ministři financí eurozóny. Podle evropských zdrojů s tím nebudou mít problémy, vysokou sedmiprocentní daň pro drobné střadatele si totiž údajně určil Kypr sám.

Obyvatelé začali po oznámení dohody hromadně vybírat peníze z bankomatů, banky ale vyřadily většinu strojů z provozu. Podle státní televize zřejmě zůstanou pobočky zavřené i v úterý.

Silvie Třeslínová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme