Lednové parlamentní volby v Iráku jsou opět ohrožené

Termín složitě chystaných iráckýc parlamentních voleb je opět nejistý. Viceprezident Tárik Hášimí totiž vetoval nedávno schválený volební zákon a poslal ho zpátky k parlamentnímu projednávání.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

islamisté | Foto: Břetislav Tureček

Tárik Hášimí je arabský sunnitský zástupce ve tříčlenné prezidentské radě, která musí posvětit každý nový zákon. Vadí mu, že pravidla pro volby prý cíleně diskriminují Iráčany hlasující v zahraničí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zahraničněpolitický komentátor Českého rozhlasu 1-Radiožurnál Milan Slezák mluvil o situaci v Iráku.

Mezi uprchlíky z válčícího Iráku totiž převažují právě sunnitští Arabové a omezení jejich vlivu je prý cílem šíitské většiny i Kurdů. Bojkotem hlasování ale hrozí i Kurdové, protože i těm prý zákon ubírá odpovídající zastoupení.

Komise zastavila přípravu hlasování

Parlament schválil volební zákon před deseti dny, a to po jedenácti odkladech. Teoreticky tak měl umožnit konání voleb v lednovém termínu.

Nyní není jisté, zda Iráčané v tomto ohlášeném termínu stihnou volit. Volební komise už oznámila, že zastavila přípravu hlasování.

Odklad by byl podle analytiků důkazem trvalé politické nestability v Iráku. Navíc na hlasování s napětím čeká i Bílý dům. Přijetí zákona totiž ocenil i americký prezident Barack Obama, protože odklad voleb by zkomplikoval chystané stahování amerických jednotek ze země.

"Je to důležitý milník - irácký lid přebírá další díl odpovědnosti za svoji budoucnost," prohlásil americký prezident. Dohodu označil za doklad politického vývoje, který může Iráku přinést mír a umožní klidný a postupný odsun amerických bojových jednotek do září příštího roku.

Milan Slezák, Martina Mašková, Katarína Brezovská, Břetislav Tureček, Alice Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme